Projekt „Niepołomice - Kosmos”
26.09.2024
„Niepołomice - Kosmos” to projekt wspólny PLSP w Nowym Wiśniczu i Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach realizowany przez uczennice z grupy tkaniny artystycznej z klasy czwartej i trzeciej.
Realizację projektu rozpoczęliśmy wizytą w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach w czwartek, 26 września 2024.
W auli Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego imienia Kazimierza Kordylewskiego dziewczęta wysłuchały interesującego wykładu popularno-naukowego wygłoszonego przez dr Marcina Cikałę – astronoma „z wykształcenia i zamiłowania”. Prowadzący, prezentując bogaty materiał ilustracyjny (jakże ważny dla dalszych inspiracji) opowiadał o historii układu skocznego, ewolucji gwiazd, lotach na księżyc. W planetarium uczestnicy obejrzeli film „Polowanie”, autorstwa Stefana Janty i Jarosław Juszkiewicza, odwołujący się do opowieści o częstych wizytach króla Kazimierza Wielkiego na polowaniach w Puszczy Niepołomickiej oraz do tego co mógł zobaczyć na nocnym niebie.
Będąc już w Niepołomicach nie można było nie poznać zabytków tego miasta - gotyckiego kościoła pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego oraz renesansowego Zamku Królewskiego.
W komnatach zamkowych młodzież miała okazję podziwiać wystawę sztuki polskiej XIX wieku „Sukiennice 2 w Niepołomicach – Znane i nieznane”. To wspaniała kolekcja ponad 130 obrazów i 25 rzeźb ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród autorów przedstawionych dzieł znaleźli się m.in.: Henryk Siemiradzki, Jan Stanisławski, Artur Grottger, Leon Wyczółkowski, Piotr Michałowski, Jacek Malczewski, Stanisław Witkiewicz. Wycieczka zakończyła się spacerem po ogrodach królowej Bony oraz niepołomickich błoniach.
Efektem wizyty w obserwatorium będzie wystawa prac, inspirowanych szeroko pojętym kosmosem, eksponowana w budynku MOA w styczniu 2025 roku. Prace będą realizowane na zajęciach specjalizacji pod opieka Ewy i Włodzimierza Dominiaków i Urszuli Liszki oraz zajęciach rysunku i malarstwa pod opieka Przemysława Sławińskiego i Sławomira Nitendela.
Fot. Włodzimierz Dominiak