VIII Ogólnopolskie Seminarium Nauczycieli Historii Sztuki
17.11.2023
W Warszawie, w poniedziałek i wtorek 13 i 14 listopada odbyło się XVIII Ogólnopolskie Seminarium Nauczycieli Historii Sztuki, w którym uczestniczyły nauczycielki z Wiśnickiego Plastyka.
W pierwszym dniu uczestnicy mieli możliwość obejrzenia kolekcji rzeźby polskiej XX i XXI wieku eksponowanej w magazynach studyjnych w Królikarni - Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Jak podaje informacja ze strony Królikarni Nie jest to wystawa, ale tak zorganizowany magazyn, by publiczność podczas studyjnych wizyt mogła z bliska zapoznać się z kolekcją Muzeum, porównać właściwości materiałów rzeźbiarskich, śledzić kierunki w sztuce ostatnich lat.
Uzupełnieniem był spacer po parku, który również mieści kolekcję rzeźb i instalacji. Szczególnym doświadczeniem była wizyta w magazynach rzeźb Xawerego Dunikowskiego, gdzie eksponowane są obiekty pochodzą ze wszystkich okresów jego twórczości: od dzieł z czasów Młodej Polski po szkice i modele ostatnich pomników.
Spotkanie w drugim dniu, poświęcone sprawom dydaktycznym odbyło się w siedzibie Zespołu Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona. Autorzy, pani dr Beata Lewińska i pan Wojciech Jerzy Kieler zaprezentowali III tom podręcznika Ars longa Przemiany sztuki od Panteonu paryskiego do Błędnego koła. W drugiej części spotkania, pani Dagmara Rusinek-Smaga z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, omówiła wnioski dotyczące nowej formuły egzaminu maturalnego z historii sztuki.
W Seminarium zorganizowanym przez CEA i ZSP w Warszawie wzięło udział 42 nauczycieli z 35 szkół plastycznych z całej Polski.