Uroczyste odsłonięcie muralu „Fantazyjny ogród sztuk”
29.11.2024
Uroczyste odsłonięcie muralu „Fantazyjny Ogród Sztuk” odbyło się 26 listopada 2024 r.
Malowidło ścienne jest wynikiem owocnej współpracy naszego liceum i Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Złotnicki”. Autorami projektów muralu i wykonania są uczniowie klasy IV i uczennica klasy V oraz nauczycielka rysunku i malarstwa.
Podczas spotkania, przecięcia symbolicznej wstęgi dokonał Pan Konrad Pokora – prezydent Miasta Zduńska Wola, Pani Agnieszka Donder – wicedyrektor PLSP w Zduńskiej Woli, Pan Radosław Stefaniak – prezes TBS „Złotnicki” w Zduńskiej Woli.
Dla naszej szkoły to wyróżnienie i zaszczyt, że zostaliśmy zaproszeni do Projektu, że wielkoformatowa kompozycja malarska składająca się z 12 motywów, wybranych spośród wielu szkiców - projektów autorstwa uczniów mogła zaistnieć w przestrzeni naszego miasta. Mural znajduje się na ścianie podwórza przy bloku mieszkalnym - ul. Juliusza 4-8, powstał pod kierunkiem artystycznym p. Marzeny Sroczyńskiej-Gudajczyk – nauczycielki rysunku i malarstwa.
Społeczność naszego liceum dziękuje Panu Radosławowi Stefaniakowi – prezesowi TBS „Złotnicki” oraz Pani Annie Ziębie – Kierownikowi Działu Technicznego/Prokurentowi TBS „Złotnicki” za zaproszenie nas do współpracy, wspieranie na każdym etapie prac technicznych i malarskich.
Zapowiedzią prezentacji muralu był wernisaż wystawy prac uczniów naszego liceum pt. „Fantazyjny Ogród Sztuk – od szkicu do realizacji muralu”, które odbyło się 8 listopada w Miejskim Domu Kultury Ratusz. Wystawa trwać będzie do 1 grudnia b.r.
Wyrażamy nadzieje, że mural podniesie atrakcyjność Zduńskiej Woli.
Dziękujemy Panu Witoldowi Rajczakowi – dyrektorowi naszej szkoły za powierzenie nam tego wyjątkowego zadania, wykonania muralu – Uczniowie wraz z nauczycielką Marzeną Sroczyńską-Gudajczyk.
Dziękujemy za dobre słowa Panu Redaktorowi Włodzimierzowi Rychlińskiemu, który pisze: „Nowy mural w Zduńskiej Woli zachwycił. To dzieło podbiło serca mieszkańców. Nowy mural w Zduńskiej Woli powstał w centrum miasta. Mieści się na niewielkiej ścianie przy ulicy Juliusza. Zachwyca i koncentruje uwagę. Można go oglądać z różnych stron i zawsze się odkrywa coś nowego. To koronkowa robota, która musiała zająć mnóstwo czasu, nie tylko poświęconemu rysowaniu, wypełnianiu szkicu, ale i wcześniejszemu projektowaniu. Ten mural wygląda, jak witraż. Jest przestronny. Każdy element tego dzieła może stanowić oddzielną wartość artystyczną. Można to widzieć w całości, można rozbierać na „atomy”. Domysły są tutaj jak najbardziej na miejscu. Podobno, nie należy dzielić dzieła na jego części. W tym przypadku chyba nie ma racji to stwierdzenie. Tutaj można, wręcz należy się przyjrzeć kolejnym elementom. Każdy z nich może opowiedzieć inną historię, przenieść odbiorcę w jego własną krainę. Oglądane wspólnie wywołują dreszcz emocji: niepokój, zachwyt, tęsknota, radość, ukojenie”.
Galeria zdjęć:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1235588568002353&set=pcb.1235590698002140
O wydarzeniu w mediach:
https://www.nasze.fm/news,48633
https://zdunskawola.naszemiasto.pl/nowy.../ar/c13-9842069
https://dziennikwojewodzki.pl/.../fantazyjny-ogrod-sztuk...
Tekst: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk
Fot. Dorota Bruzik, Kira Gołąb, Marzena Sroczyńska-Gudajczyk