Akt oskarżenia dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się tzw. Karuzelami podatkowymi związanymi z obrotem sprzętem elektronicznym
12.01.2022
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała, w sprawie o sygn. PO II Ds. 63.2017, w dniu 31 grudnia 2021r. do Sądu Okręgowego w Warszawie liczący ponad 200 stron akt oskarżenia przeciwko 7 osobom (czterem mężczyznom i trzem kobietom), którym prokurator zarzucił popełnienie w latach 2012-2013 łącznie 23 przestępstw, związanych z działalnością na terenie Republiki Federalnej Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski, Republiki Czeskiej, Litwy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Hong Kongu zorganizowanej grupy przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw i występków karnoskarbowych, polegających na dokonywaniu fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów elektronicznych (głównie telefonów komórkowych prestiżowej marki) i ich wewnątrzwspólnotowej dostawie, a także ich późniejszej sprzedaży na terytorium kraju i za jego granice. Fikcyjnemu obrotowi towarów towarzyszyło składanie nieprawdziwych oraz zatajających prawdę deklaracji podatkowych do właściwych organów. W proceder zaangażowanych było kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych.
Ustalono, że łączna kwota spowodowanych nielegalnymi działaniami podejrzanych uszczupleń w zakresie podatku VAT wyniosła ponad 1. 100. 000. 000 zł.
Wielowątkowe śledztwo wykazało, że członkowie grupy uczestniczyli także w podejmowaniu czynności mających na celu udaremnianie stwierdzenia przestępnego pochodzenia pieniędzy pozyskiwanych przez organizatorów procederu, celem maksymalizacji zysków grupy przestępczej, poprzez m.in.: wykonywanie poleceń w zakresie nabycia udziałów spółek prawa handlowego i podpisywania potwierdzających nieprawdę faktur, czy też przyjmowania na otwierane w tym celu rachunki bankowe przelewów pieniężnych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem opisanych przestępstw, a następnie sukcesywne ich przekazywanie na kolejne rachunki bankowe.
Z popełniania opisanych wyżej występków oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu.
Stan faktyczny ustalony został w głównej mierze na podstawie decyzji organów skarbowych wydanych względem podmiotów oraz zeznań złożonych przez świadków, w tym przez osoby, które przeprowadzały postępowania kontrolne wobec przedmiotowych firm. Zebrany w sprawie materiał dowodowy zawarto w ponad 450 tomach akt.
Mając na uwadze potrzebę zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec większości podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych oraz poręczeń majątkowych.
Ponadto - w celu zabezpieczenia wykonania przyszłych kar i środków o charakterze majątkowym grożących oskarżonym - prokurator zabezpieczył na mieniu członków grupy środki majątkowe w łącznej kwocie ponad 4,5 mln zł.
Za zarzucone oskarżonym przestępstwa grożą zarówno surowe kary pozbawienia wolności (za czyn z art. 299§5 kk, tj. przestępstwo tzw. prania pieniędzy - nawet do 10 lat pozbawienia wolności), a także wysokie grzywny i środki o charakterze finansowym.
- Pierwsza publikacja:
- 24.02.2023 13:37 Katarzyna Wilińska
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Akt oskarżenia dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się tzw. Karuzelami podatkowymi związanymi z obrotem sprzętem elektronicznym | 1.0 | 24.02.2023 13:37 Katarzyna Wilińska |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP