Fałszywi pośrednicy finansowi wyłudzali środki pochodzące z pożyczek i kredytów zaciąganych na cudze dane osobowe. Odpowiedzą przed sądem.
01.02.2022
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy, po zakończeniu śledztwa prowadzonego w sprawie o sygn. PO II Ds 12.2017, skierowała w grudniu 2021r. do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia przeciwko 19 osobom, którym prokurator zarzucił popełnienie w latach 2015-2016 łącznie kilkuset przestępstw związanych z wykonywaniem przez Julię P. i Grzegorza S. (który posługiwał się danymi osobowymi dwóch innych mężczyzn) pracy w charakterze pośredników finansowych.
W toku śledztwa zakwestionowano znaczną ilość umów pożyczek i umów kredytowych, które były zawierane za pośrednictwem ww. osób w okresie od połowy 2015 roku do 7 listopada 2016 roku, zarówno na terenie Bydgoszczy, jak i innych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego. Przy popełnianiu przestępstw sprawcy współdziałali z innymi osobami (współoskarżonymi). Umowy o pożyczki zawierane były za pośrednictwem oskarżonych z kilkunastoma firmami zajmującymi się świadczeniem mobilnych usług finansowych m.in. w segmencie udzielania krótkoterminowych pożyczek. Przy ich podpisywaniu sprawcy posługiwali się danymi osobowymi osób trzecich, które nie były tego świadome. Środki finansowe trafiały do oskarżonych.
Ponadto przedmiotem śledztwa były czyny polegające na zawieraniu i usiłowaniu zawierania umów kredytowych w różnych bankach.
W toku postępowania zarzuty przedstawiono także Kornelii B., która w okresie od maja 2017 roku do 14 listopada 2017 roku, posługiwała się danymi osobowymi innej kobiety i występowała w roli pośrednika finansowego. Za pośrednictwem Kornelii B. doszło za zawarcia kilkunastu umów pożyczek na dane osób trzecich. Kilka kolejnych pożyczek usiłowano wyłudzić. Kornelia B. także współdziałała z innymi osobami współoskarżonymi.
Oskarżonym zarzuca się popełnienie przestępstw kwalifikowanych z art. 275 §1 kk (posługiwanie się dokumentami stwierdzającymi tożsamość innej osoby), art. 270§1 kk (podrabianie dokumentów), art. 286§1 i 297 §1 kk kk (oszustwo), a także przestępstw związanych z tzw. „praniem pieniędzy”, czyli podejmowaniem działań zmierzających do udaremnienia lub znacznego utrudnienia stwierdzenia przestępnego pochodzenia pozyskanych z działalności przestępczej środków finansowych poprzez ich transfery bankowe (art. 299§1 kk).
Jak wynika z poczynionych w toku śledztwa ustaleń, łączna kwota pożyczek i kredytów, które wyłudzono oraz usiłowano wyłudzić przekroczyła kwotę miliona złotych.
Większość oskarżonych jeszcze w toku śledztwa przyznała się do przedstawionych im zarzutów oraz złożyła wnioski o tzw. dobrowolne poddanie się karze.
Mając na uwadze potrzebę zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator zastosował wobec znacznej części podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych, zakazów opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych. W stosunku do Grzegorza S. oraz Kornelii B. i Macieja L. na początkowym etapie postępowania stosowany był także areszt tymczasowy.
Za zarzucone oskarżonym przestępstwa polegające na oszustwach w stosunku do mienia znacznej wartości grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
- Pierwsza publikacja:
- 24.02.2023 13:25 Katarzyna Wilińska
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Fałszywi pośrednicy finansowi wyłudzali środki pochodzące z pożyczek i kredytów zaciąganych na cudze dane osobowe. Odpowiedzą przed sądem. | 1.0 | 24.02.2023 13:25 Katarzyna Wilińska |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP