W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokurator doprowadził do unieważnienia umowy pożyczki zawartej w wyniku nieuczciwych działań wobec częściowo ubezwłasnowolnionej kobiety.

20.03.2025

Baner ważny komunikat. W tle młotek

W efekcie działań podjętych przez prokuratora Prokuratury Rejonowej w Tucholi, Sąd stwierdził nieważność umowy pożyczki zawartej przez nieporadną życiowo Panią Annę. Dzięki temu częściowo ubezwłasnowolniona kobieta uwolniła się od negatywnych konsekwencji zadłużenia, którego świadomości nie miała.

        

Problemem Pani Anny prokuratura zajęła się na kanwie nadzorowanego wcześniej postępowania przygotowawczego, które dotyczyło oszustwa, jakiego dopuścił się jej nieuczciwy partner życiowy. Pełniąc funkcję kuratora częściowo ubezwłasnowolnionej kobiety, wykorzystał brak jej zdolności do należytego pojmowania przedsiębranych działań w ten sposób, że w 2019 r., działając  w celu osiągnięcia przez siebie korzyści majątkowej, doprowadził Panią Annę do zawarcia przez nią umowy pożyczki ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową na kwotę 19.000 zł. Pozyskane w ten sposób pieniądze wykorzystał na własne potrzeby. Mężczyzna został oskarżony przez prokuratora o popełnienie przestępstwa z art. 286§ 1 k.k. (sprawa toczy się przed Sądem Rejonowym w Tucholi). Okoliczności zawarcia przedmiotowej umowy, jak również treść pozyskanych opinii lekarskich, wskazywały, że pokrzywdzona w momencie zawierania umowy znajdowała się w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli z uwagi na stan jej zdrowia. Pani Anna w chwili podpisania umowy była osobą częściowo ubezwłasnowolnioną, a swój podpis na umowie złożyła poprzez tuszowy odcisk palca w obecności kuratora, który potwierdził jej podpis. 

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa pozwała Panią Annę o zapłatę kwoty ponad 18.000 zł. wraz z odsetkami, wobec niewywiązania się przez nią z obowiązku regulowania rat określonych w umowie pożyczki

Wobec pozyskania powyższych informacji Prokurator Rejonowy w Tucholi, działając na rzecz Pani Anny, wystąpił z powództwem przeciwko Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej o stwierdzenie nieważności umowy pożyczki  zawartej w opisanych okolicznościach, podnosząc, że kobieta znajdowała się  w chwili jej zawierania w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Podzielając argumenty prokuratora, Sąd Rejonowy w Gdyni,   wyrokiem z dnia 17 stycznia 2025 r., ustalił, że umowa pożyczki zawarta pomiędzy Panią Anną a pozwaną instytucją pożyczkową jest nieważna.

Wyrok w niniejszej sprawie jest prawomocny.

Jest to kolejny przejaw aktywności prokuratury w tzw. sferze „pozakarnej”, która obejmuje m.in. podejmowanie działań mających na celu udzielenie pomocy prawnej nie tylko osobom bezpośrednio pokrzywdzonym przestępstwami w ramach instytucji prawa karnego, ale także zmierzających do zapewnienia szerzej pojmowanego bezpieczeństwa prawnego obywateli oraz  poczucia sprawiedliwości.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
20.03.2025 13:58 Katarzyna Wilińska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Katarzyna Wilińska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Prokurator doprowadził do unieważnienia umowy pożyczki zawartej w wyniku nieuczciwych działań wobec częściowo ubezwłasnowolnionej kobiety. 1.0 20.03.2025 13:58 Katarzyna Wilińska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP