Zatrzymania i zarzuty dla kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością fiskalną
06.07.2021
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzoruje – prowadzone przez białostocki Zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji - wielopodmiotowe i wielowątkowe śledztwo dotyczące działalności w latach 2008-2015
zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością o charakterze fiskalnym. Jej członkowie podejmowali aktywności, mające na celu osiąganie nielegalnych celów grupy, nie tylko na terenie Polski, ale także Niemiec i Czech.
Z poczynionych dotąd ustaleń wynika, że osoby zaangażowane w przestępczy proceder, poprzez sieć polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych, dokonywały częściowo fikcyjnego obrotu stalowymi prętami żebrowanymi i blachą, wystawiały i posługiwały się nierzetelnymi fakturami VAT, nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych w tym zakresie, a następnie składały nierzetelne deklaracje VAT w zakresie zobowiązań podatkowych wynikających z obrotu wyrobami stalowymi. W konsekwencji - członkowie grupy doprowadzili do uszczuplenia należności publicznoprawnej wielkiej wartości, powodując straty Skarbu Państwa na łączną kwotę około 100 mln. zł. Grupa, licząca kilkadziesiąt osób, zajmowała się nie tylko unikaniem płacenia podatku od towarów i usług oraz wyłudzaniem wielomilionowych kwot nienależnego zwrotu VAT, ale także tzw. praniem pieniędzy. W tym celu jej członkowie podejmowali działaniazmierzające do udaremnienia wykrycia przestępczego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem przestępstw skarbowych dotyczących obrotu wyrobami stalowymi. Proceder funkcjonował m.in. dzięki nierzetelnie prowadzonej dokumentacji księgowej, którą przedstawiano urzędom skarbowym.
W ostatnich dniach. na terenie województwa świętokrzyskiego, funkcjonariusze CBŚP, realizując kolejne czynności w śledztwie, zatrzymali 6 osób w wieku od 38 do 66 lat, które są podejrzane o udział w grupie, w tym kierowanie nią. W ramach akcji zabezpieczono na poczet przyszłych kar mienie w postaci nieruchomości i samochodu, o łącznej wartości ponad 1,4 miliona złotych.
Nadzorujący śledztwo prokurator Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy przedstawił zatrzymanym (pięciu mężczyznom i jednej kobiecie) zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Trzem osobom – prawdopodobnym organizatorom nielegalnego procederu - zarzucono kierowanie grupą.
Są to kolejne zatrzymania w sprawie. Dotąd zarzuty usłyszało już 46 osób, z których 33 są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Ustalone straty podatkowe z tytułu działalności całej grupy sięgają około 100 mln zł. W toku śledztwa zabezpieczono od podejrzanych na poczet prognozowanych kar i środków karnych o charakterze majątkowym mienie o łącznej wartości ponad 15 milionów złotych, zaś kwota zastosowanych – w ramach środków zapobiegawczych - poręczeń majątkowych przekracza 2,5 miliona złotych.
Śledztwo ma nadal potencjał rozwojowy.
Część z przestępstw zarzuconych podejrzanym zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.
- Pierwsza publikacja:
- 24.02.2023 14:55 Katarzyna Wilińska
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Zatrzymania i zarzuty dla kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością fiskalną | 1.0 | 24.02.2023 14:55 Katarzyna Wilińska |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP