W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie wybuchu gazu technicznego, w wyniku którego śmierć poniosło dwóch mężczyzn.

20.12.2022

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 54-letniemu Pawłowi P., dotyczący naruszenia przepisów BHP i nieumyślnego sprowadzenia eksplozji acetylenu technicznego, na skutek której śmierć poniosło dwóch pracowników jego firmy.

Grafika Informacji Rzecznika - akt oskarżenia

W toku śledztwa ustalono, że 26 lipca 2021 roku około godz. 15.30 dwóch pracowników firmy Pawła P. w wieku 71 i 55 lat wracało samochodem marki Citroen do siedziby przedsiębiorstwa. W przestrzeni ładunkowej pojazdu przewozili m.in. zestaw do spawania gazowego, w tym butlę acetylenową o wadze 40 kg. O godz. 15.36 zatrzymali się przed sklepem przy ulicy Wrocławskiej w Częstochowie i mężczyzna podróżujący jako pasażer wysiadł z samochodu. W tym momencie nastąpił wybuch gazu i pożar w obrębie skrzyni ładunkowej. W wyniku eksplozji obaj mężczyźni ponieśli śmierć na miejscu zdarzenia, na skutek rozległych obrażeń wielonarządowych. 

Miejsce wybuchu gazu i pożaru zostało zabezpieczone przez straż pożarną, która rozpoczęła schładzanie butli gazowych, aby nie stwarzały dalszego zagrożenia. Jednocześnie przeprowadzono ewakuację kilkudziesięciu zagrożonych osób, które znajdowały się na terenie posesji w promieniu 200 metrów od wraku pojazdu. W związku z tymi czynnościami przeprowadzenie oględzin miejsca było możliwe dopiero następnego dnia. W wyniku oględzin stwierdzono, ze zawór butli z acetylenem nie był dokręcony i z butli nadal wydobywał się gaz.   

Na podstawie opinii biegłych z zakresu energetyki cieplnej i pożarnictwa ustalono, że przyczyną wybuchu gazu było niedokręcenie zaworu butli acetylenowej, co spowodowało wyciek gazu i powstanie atmosfery wybuchowej w zamkniętej przestrzeni ładunkowej. Zainicjowanie wybuchu mogło być spowodowane iskrą, powstałą na skutek otwarcia drzwi lub upadkiem stalowego narzędzia wewnątrz pojazdu. Ponadto zdaniem biegłych samochód nie był przystosowany do transportu butli zawierającej acetylen, gdyż nie posiadał otwartej przestrzeni ładunkowej. 

Powołany w sprawie biegły ds. bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) stwierdził, że właściciel firmy Paweł P. naruszył przepisy dopuszczając pokrzywdzonych do pracy bez opracowania instrukcji dotyczących bezpiecznego wykonywania prac związanych z eksploatacją i transportem butli gazowych.   

W toku śledztwa prokurator przedstawił Pawłowi P. zarzut narażenia pracowników jego firmy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez niedopełnienie obowiązków w zakresie BHP oraz nieumyślnego sprowadzenia eksplozji i pożaru acetylenu, w wyniku której śmierć poniosło 2 mężczyzn. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Paweł P. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień. 

Paweł P. nie był w przeszłości karany. 

Zarzucane oskarżonemu przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat. 

Rzecznik Prasowy
prokurator Tomasz Ozimek

{"register":{"columns":[]}}