Tymczasowe aresztowanie w sprawie ukrywania Jacka J.
09.08.2024
Tymczasowe aresztowanie w sprawie ukrywania Jacka J.
Sąd Rejonowy w Częstochowie uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec podejrzanej o ukrywanie Jacka J. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
Dotychczasowe ustalenia
W trakcie śledztwa Prokuratury Okręgowej w Częstochowie w sprawie utrudniania postępowania karnego prowadzonego przeciwko Jackowi J. zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na wytypowanie kilku nieruchomości w miejscowości Dąbrowa Zielona, na terenie których Jacek J. mógł przebywać w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego śmierć.
W dniu 7 sierpnia 2024 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie dokonali przeszukania tych nieruchomości. W trakcie jednego z nich natrafiono na przedmioty, które potwierdzały ukrywanie się tam Jacka J. Pozwoliło to na zatrzymanie właścicielki tej nieruchomości – krewnej Jacka J.
Została ona doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, gdzie prokurator ogłosił jej zarzut popełnienia przestępstwa określonego w art. 239 § 1 k.k., dotyczący utrudniania śledztwa prowadzonego przeciwko Jackowi J. poprzez jego ukrywanie przed organami ścigania i przesłuchał ją w charakterze podejrzanego.
Decyzja w przedmiocie tymczasowego aresztowania
Po przesłuchaniu podejrzanej prokurator zdecydował o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Częstochowie wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanej.
Uzasadniając wniosek prokurator zwrócił uwagę na sprzeczność pomiędzy wyjaśnieniami składanymi przez podejrzaną, a dowodami w postaci przedmiotów i śladów zabezpieczonych w miejscu ukrywania się Jacka J. Te ostatnie bowiem wskazywały na znacznie szerszy zakres pomocy udzielonej Jackowi J., niż wynikało to z wyjaśnień samej podejrzanej. Ponadto zgromadzony materiał dowodowy na tak wczesnym etapie śledztwa nie pozwala na wykluczenie, że Jackowi J. pomagały również inne osoby, w tym współdziałające z podejrzaną. Dlatego też w ocenie prokuratora zabezpieczenie prawidłowego toku tego postępowania możliwe jest jedynie poprzez odizolowanie podejrzanej i uniemożliwienie jej ewentualnego kontaktowania się z innymi osobami, czy wpływania na dowody dotychczas w sprawie niezabezpieczone. Jednocześnie brak było jakichkolwiek podstaw natury zdrowotnej czy osobistej, które w świetle przepisów Kodeksu postępowania karnego uniemożliwiałyby stosowanie wobec podejrzanej tymczasowego aresztowania. W szczególności argumentem przemawiającym przeciwko stosowaniu tymczasowego aresztowania nie jest wiek podejrzanej. Pomimo, że ma ona 74 lata, jej stan zdrowia pozwala na zastosowanie tymczasowego aresztowania. Same środki zapobiegawcze mają natomiast na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania, a ich wykonywanie zawsze odbywa się w sposób zapewniający dbałość o stan zdrowia podejrzanego. Okoliczność ta również była brana pod uwagę zarówno przez prokuratora, jak i Sąd stosujący tymczasowe aresztowanie.
W dniu 9 sierpnia 2024 roku Sąd Rejonowy w Częstochowie uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec podejrzanej tymczasowe aresztowanie. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora co do istniejącej obawy matactwa ze strony podejrzanej, dodatkowo wskazując, że również wyjaśnienia składane przez nią przed Sądem różnią się w swojej treści od tych składanych przed prokuratorem
Zastępca Rzecznika Prasowego
prokurator Piotr Wróblewski