W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wniosek o wydanie wyroku skazującego w sprawie sprowadzenia katastrofy autokarów w miejscowości Panki.

23.06.2021

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie wniosek o wydanie wyroku skazującego wobec 75-letniego Stanisława R., dotyczący nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym z udziałem dwóch autokarów, do której doszło 24 września 2020 roku.

Ciemne tło z napisem Ważna informacja

W toku śledztwa ustalono, że 24 września 2020 roku około godz.15.00 w miejscowości Panki Stanisław R. kierował autobusem marki NEOPLAN, w którym znajdowała się nauczycielka i 3 uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu. Wyjeżdżając z podporządkowanej ulicy Górniczej na drogę wojewódzką nr 494 doprowadził do zderzenia z autobusem marki VANHOOL, którym podróżowało 3 nauczycieli i 36 uczniów tej samej szkoły. Ponadto w stojący w pozycji powypadkowej autobus VANHOOL uderzył samochód osobowy marki Fiat Panda.

 

W wyniku zdarzenia kierowca autobusu VANHOOL i 5 pasażerów autobusów odniosło obrażenia ciała w postaci stłuczeń i powierzchniowych ran różnych części ciała

 

Na podstawie opinii biegłego z zakresu ruchu drogowego uznano, że przyczyną katastrofy było zachowanie Stanisława R., który nie ustąpił pierwszeństwa i zajechał drogę autobusowi VANHOOL, który znajdował się w bliskiej odległości od skrzyżowania. Jednocześnie biegły stwierdził, że kierujący autobusem VANHOOL przekroczył dopuszczalną prędkość o 16 km/h, lecz nie miało to wpływu na zaistnienie katastrofy, gdyż w przypadku poruszania się z dopuszczalną prędkością 50 km/h również nie miałby możliwości uniknięcia zderzenia.

 

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Stanisław R. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa oraz złożył wniosek o wydanie wobec niego wyroku skazującego i wymierzenie mu kary 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres próby wynoszący 2 lata i 120 stawek dziennych grzywny po 10 zł (1.200 zł).

 

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego prokurator może wystąpić do sądu, zamiast z aktem oskarżenia, z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar, jeżeli oskarżony przyznaje się do winy, okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.

 

Stanisław R. nie był w przeszłości karany.

 

Przestępstwo nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Rzecznik Prasowy
prokurator Tomasz Ozimek

{"register":{"columns":[]}}