W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko trzem lekarzom trafił do sądu

20.09.2024

Akt oskarżenia przeciwko trzem lekarzom trafił do sądu.

 

W połowie września b.r. Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. skierowała do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. akt oskarżenia przeciwko trzem lekarzom (Kierownikowi Oddziału i jego podwładnym) uprzednio zatrudnionym w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. w Oddziale chorób płuc i chorób wewnętrznych.

Przedmiotem przeprowadzonego śledztwa sygn. 3038-4.Ds.8.2024 była prawidłowość  procesu leczenia 45-letniej pacjentki, która 28 grudniu 2022 r. trafiła do szpitala z podejrzeniem zapalenia płuc i w trzeciej dobie hospitalizacji zmarła.

W toku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że bezpośrednią przyczyną zgonu pacjentki była ostra niewydolność krążeniowo oddechowa w przebiegu masywnej zatorowości płucnej. Nadto na podstawie przeprowadzonych w toku śledztwa czynności procesowych, zabezpieczonej dokumentacji medycznej i opinii zespołu biegłych lekarzy z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu ustalono, że proces diagnostyki i leczenia zastosowany wobec pacjentki nie był adekwatny do stanu jej zdrowia, zgłaszanych dolegliwości i uzyskanych wyników badań, a także nie był zgodny z zasadami wiedzy i praktyki medycznej.

Lekarzy oskarżono o narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez podejmowanie nieprawidłowych decyzji diagnostyczno- terapeutycznych, nie zweryfikowanie dotychczasowego sposobu leczenia, nie wykonanie diagnostyki różnicowej i zbyt późne zarządzenie konsultacji kardiologicznej. Nadto Kierownikowi Oddziału zarzucono, że nie zapewnił bezzwłocznie przeprowadzenia badania nowo przyjętej pacjentki, ustalenia rozpoznania i prawidłowego kierunku dalszego leczenia oraz, że nie zapewnił właściwego, wymaganego przepisami nadzoru lekarzy specjalistów nad pracującymi w Oddziale lekarzami wskutek czego podejmowali oni samodzielnie nieprawidłowe decyzje diagnostyczno-terapeutyczne.

Za popełnienie czynu z art. 160 § 2 k.k. (narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną) lekarzom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

{"register":{"columns":[]}}