Sprawa z „Raportu” prowadzona przez Prokuraturę Okręgową w Koninie
31.01.2025
W Prokuraturze Okręgowej w Koninie jest aktualnie prowadzone jedno śledztwo, którego przedmiot został opisany w „Raporcie z badania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej ze względu na ich przedmiot oraz charakter, prowadzonych i zakończonych w latach 2016-2023 w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury”. Ta sprawa, która w tutejszej prokuraturze została zarejestrowana pod sygnaturą akt 3031-1.Ds.25.2024, została ujęta w pkt 67 ww. Raportu.
Wszczęte w dniu 21 maja 2024 roku postępowanie przygotowawcze dotyczy czynów z art. 231 § 2 k.k. polegających na:
- przekroczeniu, w bliżej nieustalonym okresie, ale nie wcześniej niż od dnia 4 marca 2016 roku do dnia 9 sierpnia 2018 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i na szkodę interesu publicznego, uprawnień przez prokuratorów Prokuratury Krajowej pobierających nienależne ryczałty mieszkaniowe z tytułu delegowania do innej miejscowości niż miejscowość będąca siedzibą jednostki organizacyjnej prokuratury, w której pełnili służbę, niebędącej miejscem ich stałego zamieszkania;
- przekroczeniu, w dniu 6 grudnia 2016 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez prokuratorów Prokuratury Krajowej i na szkodę interesu publicznego, uprawnień przez ówczesnego Ministra Sprawiedliwości, poprzez wydanie rozporządzenia w sprawie delegowania prokuratorów do Prokuratury Krajowej lub Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a także świadczeń przysługujących prokuratorom delegowanym poza stałe miejsce pełnienia służby, z przekroczeniem delegacji ustawowej zawartej w art. 112 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze.
Nadto, w dniu 30 września 2024 roku, zakres tego śledztwa rozszerzono o kolejny wątek dotyczący czynu z art. 231 § 2 k.k. polegającego na:
- przekroczeniu, w 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inne osoby i na szkodę interesu publicznego, uprawnień przez ówczesnego Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego i przez ówczesnego Prokuratora Krajowego, poprzez podjęcie nieuzasadnionych decyzji o przyznaniu i podwyższeniu poszczególnym prokuratorom dodatków specjalnych.
Wskazane wyżej postępowanie przygotowawcze jest prowadzone w fazie in rem (w sprawie) oraz w formie śledztwa własnego.
W ramach dotychczasowych czynności dowodowych zabezpieczono już część dokumentacji niezbędnej dla wszechstronnego wyjaśnienia istoty analizowanych czynów, a nadto zaplanowano przesłuchanie części spośród świadków.