W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko organizatorom nielegalnego przekraczania granicy oraz osobom, które przekroczyły nielegalnie granicę

4332-1.Ds.96.2022

Na zdjęciu toga prokuratorska - czarna szata z czerwonym krawatem, a na niej ułożone na sobie egzemplarze komentarza do kodeksu postępowania karnego

Prokuratura Rejonowa w Legnicy zakończyła śledztwo prowadzone w związku z ujawnionym przez Straż Graniczną procederem organizowania nielegalnego przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej i skierowała w tej sprawie do Sądu Rejonowego w Legnicy akt oskarżenia.

Zarzuty aktu oskarżenia

Łącznie w niniejszej sprawie oskarżonych zostało 6 osób. Dwóch oskarżonych to organizatorzy tego przestępczego procederu, których prokurator oskarżył o przestępstwa zorganizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, a cztery osoby prokurator oskarżył o przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom ustawy.

Ustalenia śledztwa

W dniu 26 maja 2022 roku funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Legnicy zatrzymali na autostradzie A-4 w pobliżu Legnicy samochód osobowy  marki Toyota kierowany przez obywatela Białorusi Aliaksei M. Oskarżony przewoził jako pasażerów czterech mężczyzn - trzech obywateli Syrii oraz jednego obywatela Jemenu, którzy nie posiadali uprawnień do przebywania na terenie Polski. Jak ustalono w toku śledztwa, oskarżony Aliaksei M. organizował przewożonym osobom przekraczanie granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Federalną Niemiec. Mężczyźni ci chcieli przez Białoruś i Polskę dostać się do Niemiec. Do Białorusi przylecieli samolotem. Na terenie Białorusi zapłacili przemytnikom po 6.000 dolarów od osoby za przeprowadzenie ich przez granicę z Polską. Przez kilka dni chodzili po lesie, po czym przekroczyli nielegalnie granicę z Rzeczpospolitą Polską. Tutaj  czekał na nich samochodem oskarżony Aliaksei M., który transportował ich w kierunku Zgorzelca i dalej do Niemiec, dokąd nie dotarli, zatrzymani przez Polską Straż Graniczną.
Jak wynika z ustaleń śledztwa, kilka dni wcześniej, w dniu 17 maja 2022 roku, Aliaksei M. działając wspólnie i w porozumieniu z drugim oskarżonym Vusalem E. organizowali przekraczanie granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Litwą, a następnie z Niemcami, cudzoziemcom nie posiadającym uprawnień do przebywania na terytorium Polski, poprzez ustalenie trasy przejazdu oraz zapewnienie transportu samochodem Toyota użytkowanym przez Aliaksei M. z Wilna w kierunku Zgorzelca.

Oskarżeni

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Aliaksei M. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Z wyjaśnień tych wynika, że motywem popełnienia zarzucanych mu czynów była chęć zysku. Za przewiezienie bowiem jednej osoby otrzymywał zapłatę po 200 dolarów, a koszty paliwa pokrywali zleceniodawcy przewozów.
Oskarżony ten przebywał na terytorium Polski od stycznia 2022 roku. Mieszkał w Gdańsku. Pracował jako taksówkarz. Ma wyższe wykształcenie. Aliaksei M. był tymczasowo aresztowany w niniejszej sprawie.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Vusal E. zaprzeczył, aby organizował 
nielegalny przewóz obcokrajowców przez Polskę. Jest on obywatelem Azerbejdżanu. Mieszkał w Warszawie. Ma wyższe wykształcenie. Był karany.

Wnioski o dobrowolne poddanie się karze

Wobec oskarżonych o nielegalne przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej prokurator dołączył do aktu oskarżenia wnioski o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionej z tymi oskarżonymi kary grzywny i środka karnego w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości. Okoliczności popełnienia przez tych oskarżonych przestępstwa oraz ich wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonych, którzy przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz złożyli wyjaśnienia opisując okoliczności czynu, przemawiają za tym, że cele postępowania zostaną osiągnięte skazaniem tych oskarżonych w wyżej opisanym trybie.

Wyczerpanie znamion przestępstwa „organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej”

„Organizowanie przekraczania” przesuwa odpowiedzialność na chwilę znacznie wcześniejszą niż samo przekroczenie granicy, a dokładniej już na etap przygotowania. W związku z tym popełnieniem przestępstwa będzie podjęcie przez sprawcę czynności mających stworzyć warunki do nielegalnego przekroczenia granicy. Organizowaniem przekraczania będzie np. organizowanie środków transportu dla osób nielegalnie przekraczających granicę, co nastąpiło po stronie oskarżonych w tej sprawie.

Zagrożenie karą

Za przestępstwo organizowania innym osobom wbrew przepisom przekraczania  granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy

{"register":{"columns":[]}}