Akt oskarżenia przeciwko twórcom parabanku, działającym w zorganizowanej grupie przestępczej
13.07.2021
PO VI Ds 15.2016
Prokuratura Okręgowa w Legnicy zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko kierującemu oraz członkom zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw przeciwko mieniu na szkodę wielu instytucji bankowych oraz osób fizycznych, pragnących uzyskać finansowanie kredytowe za pośrednictwem spółki Compass Money, jako podmiotu bezpośrednio współpracującego z pośrednikami kredytowymi oraz bankami i oferującego pomoc w uzyskaniu atrakcyjnych ofert kredytowych dla osób zadłużonych oraz nie posiadających zdolności kredytowej.
Modus operandi grupy przestępczej - mechanizm działania
Postępowanie karne w tej sprawie wszczęto na podstawie zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie. W toku śledztwa ustalono, że kierownictwo oraz pracownicy spółki Compass Money sp. z o.o., mającej siedzibę w Legnicy, prowadzili w latach 2014-2017 działalność polegającą na pośrednictwie kredytowym w uzyskaniu przez osoby zadłużone i nie posiadające zdolności kredytowej atrakcyjnych ofert kredytowych o niskim oprocentowaniu oraz kredytów skonsolidowanych. Przestępczy proceder polegał na jednoczesnym składaniu wniosku i uzyskiwaniu na rzecz klientów kredytów w wielu bankach, na podstawie tego samego zaświadczenia o dochodach, bądź podrobionej dokumentacji. W efekcie uzyskiwano kwoty, które znacznie przekraczały zdolność kredytową danej osoby lub jej potrzeby związane z konsolidacją kredytów. Część tej nadwyżki spółka pobierała w formie prowizji, a w zakresie pozostałej sumy uzyskanych kredytów pracownicy ww. spółki nakłaniali osoby pokrzywdzone do złożenia w spółce depozytów lub zakupu obligacji przedsiębiorstwa, wprowadzając jednocześnie te osoby w błąd co do tego, że kredyt będzie w całości obsługiwany przez spółkę z oprocentowania depozytów lub zysków z obligacji, które miały sięgać rocznie od kilku do kilkudziesięciu procent. System ten opierał się o strukturę piramidy finansowej. Środków kolejnych klientów używano do regulowania zobowiązań poprzednich oraz udzielania lichwiarskich pożyczek. Na przełomie maja i czerwca 2017 roku spółka zaprzestała regulowania kredytów bankowych swoich klientów oraz wypłat zysków z depozytów i obligacji.
Oskarżeni w sprawie
Łącznie prokurator oskarżył w tej sprawie siedem osób, wśród których jest kierujący grupą przestępczą prokurent spółki Compass Money Kamil M. oraz czworo członków grupy przestępczej w osobach: prezesa zarządu tej spółki Krzysztofa P. i pracownic z kierownictwa spółki: Iwony D. Ireny W. i Magdaleny B. Szóstą osobą oskarżoną w tej sprawie jest doradca kredytowy wymienionej spółki Magdalena K.-M. Ponadto w niniejszej sprawie prokurator oskarżył także o wyrządzenie szkody bankowi pracownicę jednego z pokrzywdzonych banków Elżbietę M.
Pokrzywdzeni w sprawie oraz wyrządzona przestępstwami szkoda
W sprawie występuje 138 osób pokrzywdzonych, a w tym 20 banków i instytucji finansowo-kredytowych oraz 118 pokrzywdzonych osób fizycznych. Pokrzywdzeni zaciągali w bankach za pośrednictwem tej grupy przestępczej oraz w sposób zorganizowany przez oskarżonych od kilku do kilkunastu kredytów konsumpcyjnych oraz pożyczek gotówkowych, których wysokość wynosiła od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach łączna wysokość kredytów zawartych przez daną osobę przekroczyła milion złotych. Z każdym z banków przy pośrednictwie oskarżonych zawartych zostało od kilku do kilkudziesięciu umów kredytowych. Łączna wysokość szkody wyrządzonej przestępstwami oskarżonych wynosi ponad 26 mln złotych, a w tym kwotę ponad 19 mln złotych stanowią pochodzące z kredytów bankowych wpłaty do spółki Compass Money na depozyty oraz obligacje.
Zarzuty aktu oskarżenia
Prokurator zarzuca oskarżonym popełnienie łącznie 134 przestępstw, a w tym: Krzysztofowi P. i trzem innym osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a Kamilowi M. kierowanie grupą przestępczą, a ponadto: doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości osób fizycznych z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów przez wprowadzenie w błąd co do spłaty przez Compass Money rat tych kredytów oraz oszustwa bankowe, podrabianie dokumentów przedkładanych bankom, pomocnictwo do tych czynów, prowadzenie bez zezwolenia działalności gospodarczej polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych osób fizycznych w formie tzw. „depozytów nieprawidłowych” w celu finansowania bieżących kosztów i wydatków spółki w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, wyemitowanie obligacji spółki Compass Money niezgodnie z przepisami Ustawy o obligacjach przy jednoczesnym wprowadzeniu w błąd osób nabywających ww. obligacje co do kondycji finansowej emitenta i inne.
Jak wykazało śledztwo, oskarżeni z tej przestępczej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu.
Zabezpieczenia majątkowe
Na poczet przyszłych roszczeń o naprawienie szkody prokurator zabezpieczył mienie oskarżonych na łączną kwotę około 1,2 miliona złotych.
Wprawdzie werbalnie oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzucanych im przestępstw, to w składanych w charakterze podejrzanych wyjaśnieniach przytaczają fakty potwierdzające zasadność skierowania przeciwko nim aktu oskarżenia.
Za zarzucane oskarżonym przestępstwa grożą kary pozbawienia wolności, spośród których najsurowiej zagrożone jest zarzucane wszystkim członkom zorganizowanej grupie przestępczej oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości, z którego oskarżeni uczynili sobie stałe źródło dochodu, bo karą pozbawienia wolności powyżej roku do lat 15.
Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy