Akt oskarżenia w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci pracownika instalującego windę na dworcu PKP w Legnicy
21.01.2025
Prokuratura Rejonowa w Legnicy zakończyła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci jednego z pracowników instalujących windęna dworcu w Legnicy w kwietniu 2024 r. Odpowiedzialność za ten czyn ponosi pracujący z nim kolega - 49-letni Ryszard D. z Krakowa.
Na początku grudnia 2024 r. skierowano akt oskarżenia przeciwko ww. o to, że w dniu 4 kwietnia 2024 roku w Legnicy w trakcie prac porządkowych związanych z przygotowaniem windy na peronie 2 dworca kolejowego w Legnicy do użytku przełączył tryb jazdy windy z inspekcyjnego na normalny i wprawił tym kabinę w ruch, co doprowadziło do zakleszczenia znajdującego się wewnątrz szybu 60-letniego pokrzywdzonego pomiędzy poruszającą się przeciwwagą a konstrukcją szybu, czym nieumyślnie doprowadził do jego śmierci ww. poprzez uduszenie.
W dniu 7.03.2023 r. Exkol Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowego i Usług Handlowych zawarło z firmą z Krakowa umowę na montaż 4 wind, w tym na dworcu w Legnicy. W dniu 04.04.2024 r. odbywało się przygotowanie jednego z urządzeń do odbioru. Do wykonania prac wyznaczono pokrzywdzonego - zatrudnionego na mocy umowy o pracę na okres próbny z 08.01.2024 r. na stanowisku elektromontera urządzeń dźwigowych oraz oskarżonego Ryszarda D. – zatrudnionego na stanowisku ślusarza.
Zakres czynności obejmował usunięcie folii zabezpieczającej oraz umycie wnętrza kabiny i nie wymagał posiadania specjalistycznych uprawnień, albowiem nie były to prace należące do prac związanych z konserwacją urządzeń dźwigowych, ani też prace wymagające uprawnień z zakresu obsługi urządzeń elektromagnetycznych. Drzwi szybowe miały być otwarte za pomocą klucza służącego do awaryjnego otwierania drzwi w trybie rewizyjnym (inspekcyjnym), poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na kasecie sterującej dźwigu.
Po usunięciu folii ochronnej z kabiny pracownicy przystąpili do usuwania materiału zabezpieczającego z ościeżnicy drzwi od środka szybu windowego. Czynność ta wykonywana była przez pokrzywdzonego z dachu kabiny dźwigu. W pewnym momencie ww. samowolnie, w celu usunięcia folii z boków drzwi, przemieścił się w tzw. „strefę niebezpieczną”, tj. przeszedł z dachu windy na konstrukcję stalową. W tym czasie Ryszard D. sterując windą przy pomocy specjalnej kasety przypadkowo uruchomił jazdę kabiny. Ta zjechała w dół, a przeciwwaga śmiertelnie przygniotła pokrzywdzonego.
Na podstawie badania sekcyjnego ustalono, że przyczyną zgonu ww. było uduszenie w przebiegu ucisku i unieruchomienia klatki piersiowej, a zarazem uniemożliwienia oddychania.
Powołany przez pracodawcę biegły z zakresu bhp stwierdził, że bezpośrednią przyczyną wypadku było wejście pokrzywdzonego w tzw. „strefę niebezpieczną” urządzenia dźwigowego, co zakwalifikowano jako „niedbalstwo zwykłe pracownika”. Pośrednią przyczyną było wykonywanie pracy niezgodnie z poleceniem pracodawcy, a zatem usuwanie folii nie z poziomu przystanków, lecz poprzez wejście na konstrukcję metalową szybu.
Ryszardowi D., który nie miał uprawnień do sterowania urządzeniami dźwigowymi postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.
Ww. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Wskazał, iż prace polegające na usuwaniu folii wykonywał wraz z pokrzywdzonym już wcześniej. Nie był przełożonym pokrzywdzonego, a w hierarchii pracowniczej byli na równym poziomie.
Prokurator ocenił, iż oskarżony jako osoba wykonująca pracę przy windach znał podstawowe zasady ich działania. Pomimo tego, gdy pokrzywdzony znalazł się w miejscu potencjalnie niebezpiecznym, nie zaniechał obsługi windy przy pomocy pilota i doprowadził do jej przypadkowego uruchomienia.
Sprawca nie był karany sądownie. Grozi mu kara od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego w Legnicy.
Liliana Łukasiewicz - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy