W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PO II Ds 1.2016

02.08.2019

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy przy fikcyjnym obrocie luksusowymi samochodami uszczuplili podatek VAT na łączną kwotę ponad 4 miliony złotych

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko pięciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej oskarżając ich o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowe, zaniżanie należnego Skarbowi Państwa podatku VAT, zaniżanie dochodu i podatku dochodowego poprzez oszukańcze korekty w zeznaniach podatkowych, poświadczanie nieprawdy w wystawianych fakturach VAT i deklaracjach podatkowych oraz pranie pieniędzy pochodzących z korzyści związanych z popełnianiem wyżej wymienionych czynów zabronionych, tj. o przestępstwa z art. 258 § 1 k.k., art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § k.k. art. 271 § 1 i § 3 k.k. art. 299 § 1 i § 5 k.k. oraz przestępstwa karno-skarbowe.

Aktem oskarżenia objęto również szóstą osobę, zarzucając jej popełnienie przestępstw karno-skarbowych, oszustw podatkowych i poświadczenia nieprawdy.

Przestępczy proceder tej grupy miał miejsce w latach 2009 do 2014 w Lubinie, Polkowicach i innych miejscowościach. Jak ustalono w toku śledztwa, grupa ta miała na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych ukierunkowanych na zaniżanie należności publicznoprawnych związanych z obrotem luksusowymi samochodami oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw. Głównymi organizatorami zakupu pojazdów za granicą byli prowadzący działalność gospodarczą oskarżeni Przemysław W. i Dariusz Ch. Inni oskarżeni członkowie tej grupy przestępczej wystawiali dla firm Przemysława W. i Dariusza Ch. fikcyjne faktury VAT na sprzedaż pojazdów i innych produktów oraz usług wimieniu rzekomo prowadzonych przez siebie firm, które pozorowały jedynie taką działalność, w celu umożliwienia tym oskarżonym prowadzącym działalność gospodarczą odliczenia podatku VAT, który nie został uregulowany na wcześniejszym etapie obrotu oraz zaniżenia podatku dochodowego poprzez zawyżenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Fikcyjne faktury dotyczyły głównie sprzedaży luksusowych samochodów zakupionych wcześniej w Niemczech, Francji, Belgii, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz sprzedaży innych produktów i
usług remontowo-budowlanych, transportowych. Przemysław W. i Dariusz Ch. wykorzystując zależne od siebie firmy trzech innych oskarżonych z grupy przestępczej, jako tzw. znikających podatników, spowodowali faktyczne uszczuplenia w podatku VAT za lata 2009-2013 na łączną kwotę 4.160.512,00 złotych . Oskarżeni : Romuald K., Marcin Cz. i Łukasz F. ułatwili oskarżonym Przemysławowi W. i Dariuszowi Ch. zaniżanie należnych Skarbowi Państwa podatków z tytułu sprzedaży luksusowych pojazdów.

Oskarżony Przemysław W. zaniżył dochód i uszczuplił podatek dochodowy na kwotę ponad 1.250.000,00 złotych. Oskarżeni Przemysław W. i Dariusz Ch. działając wspólnie i w porozumieniu z innymi członkami tej grupy przestępczej podejmowali czynności mające na celu udaremnienie oraz znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków płatniczych, a w tym  Przemysław W. w kwocie nie mniejszej niż 13 milionów złotych, a w tym około 2,5 miliona złotych pochodzących z uszczuplenia należnego  Skarbowi Państwa podatku VAT , Dariusz Ch. w kwocie  nie mniejszej niż 10,5 miliona złotych , w tym z podatku VAT na kwotę około 2 miliony złotych.

Oskarżeni  z zarzucanych im  przestępstw i przestępstw skarbowych  uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień.

Za oszustwa podatkowe w stosunku do mienia znacznej wartości oraz  za pranie brudnych pieniędzy w porozumieniu z innymi osobami grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności od roku do lat 10, za poświadczanie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi im kara  pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, a za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy

{"register":{"columns":[]}}