W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Po opiniach biegłych zmiana zarzutów na surowsze dla rodziców bitych dzieci z Przemkowa

21.08.2024

obrazek z napisem komunikat, oddzielony poziomą kreską od orła i napisu Prokuratura Okręgowa w Legnicy

Prokuratura Rejonowa w Głogowie nadzoruje śledztwo wszczęte 5.03.2024 r. w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się w Przemkowie nad małoletnim 3 miesięcznym Piotrem (wcześniej Marcinem, ur. 13.12.2023 r.) oraz jego starszym półtorarocznym bratem Filipem (ur. 21.09.2022 r.) będącymi osobami najbliższymi i nieporadnymi ze względu na wiek przez ich rodziców Marcina G. i Monikę M.,na którym ciążył z tytułu sprawowanej władzy rodzicielskiej obowiązek opieki.

Postępowanie karne zostało zainicjowane na skutek zawiadomienia złożonego przez lekarzy, po tym jak Piotr G. w dniu 27.02.2024 r. trafił do szpitala w Głogowie z podanym przez rodziców zachłyśnięciem mlekiem. Ponieważ w szpitalu nie obserwowano niepokojących objawów dziecko wypisano. Klejonego dnia chłopiec ponownie został przyjęty do szpitala z objawami zatrzymania krążenia. Pogotowie ponownie wezwane zostało przez ojca, który podał, że dziecko po podaniu kaszki nie może zaczerpnąć oddechu.

Po przeprowadzeniu badań stwierdzono u chłopca przebyty uraz czaszkowo-mózgowy oraz zmiany niedokrwienne i niedotlenieniowe mózgu. Kolejne badania ujawniły przebyte złamania kości ciemieniowych głowy oraz obrzęk mózgu, który zazwyczaj powstaje po ciężkim urazie głowy. 

W dniu 4.03.2024 r., po konsultacji psychologicznej udzielonej rodzicom, z uwagi na rozbieżności w ich relacjach co do biegu zdarzeń przed zatrzymaniem krążenia u dziecka oraz po ustaleniu, że oboje rodzice leczyli się w przeszłości psychiatrycznie, ale nie przyjmują żadnych leków, a zwłaszcza wobec faktu, że u dziecka nie ujawniono pozostałości treści pokarmowych i cech zachłyśnięcia, a także oznak deklarowanych przez rodziców w wywiadzie medycznym, ujawniono zaś zmiany pourazowe, powiadomiono Policję.

Rodziców zatrzymano. 

Oboje usłyszeli zarzuty psychicznego i fizycznego znęcania się na  małoletnimi synami, nieporadnymi z uwagi na wiek poprzez m.in. krzyczenie, popychanie, uderzanie dłonią i pięścią po głowie i plecach, kopanie w tułów, a także rzucanie o łóżko, a także poprzez wielokrotne pozostawianie dzieci bez opieki. Nadto w stosunku do młodszego syna rodzicom zarzucono także spowodowanie u chłopca złamanie żebra i kości czaszki, a także spowodowanie licznych zmian niedokrwiennych w mózgu, powstałych na skutek wcześniejszych uderzeń w głowę, co stanowiło chorobę realnie zagrażającą życiu. 

Oboje rodzice zostali tymczasowo aresztowani. 

Dzieci trafiły do pieczy zastępczej. 

Prokurator zlecił przeprowadzenie szczegółowego badania medyczne starszego chłopca - Filipa, który wykazywał cechy niewłaściwego rozwoju psychoruchowego dla dziecka w jego wieku. 
W dniu 20.05.2024 r. młodszy chłopiec zmarł. Przeprowadzono sekcję zwłok. 

W ostatnich tygodniach prokurator uzyskał nie tylko opinię z sekcji zwłok kilkumiesięcznego Piotra G., ale również dwie opinie medyczne odpowiadające na pytania czy i jakich obrażeń doznali obaj pokrzywdzeni, jakie skutki wywołały one dla ich organizmu oraz – co bardzo istotne - jaki był mechanizm powstawania, tj. czy dzieci mogły ich doznać przypadkowo, jak sugerowali rodzice, czy też obrażenia zostały im zadane celowo przez ww. dorosłych opiekunów. 

Z obu opinii wynika, że obrażenia były zadawane chłopcom w tzw. mechanizmie czynnym, a zatem dzieci były uderzane, głownie rękoma, popychane na różne przedmioty lub też celowo upuszczane na twarde powierzchnie. 

Z opinii dotyczącej starszego chłopca - Filipa wynika, że w przeszłości doznał on licznych urazów głowy w postaci krwiaków nadtwardówkowych, które w dalszej konsekwencji doprowadziły do powstania wodniaków głowy i wodogłowia. Rozwój półtorarocznego dziecka zatrzymał się na poziomie dziecka sześciomiesięcznego. Doznane obrażenia stanowiły ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu, a także w postaci ciężkiej choroby długotrwałej.

W odniesieniu do Piotra, zmarłego 20.05.2024 r. biegli stwierdzili, że doznane przez niego ciężkie obrażenia ciała doprowadziły do jego śmierci. 

Konsekwencją tych ustaleń była zmiana zarzutów dla obojga podejrzanych rodziców. 

Marcin G usłyszał zarzuty:
•    w odniesieniu do Filipa G – znęcania, którego skutkiem było powstanie choroby realnie zagrażającej życiu i ciężkiej choroby długotrwałej, tj. czynu z art. 207 § 1a kk i art. 160 § 1 i 2 kk oraz art. 156 § 1 pkt 2 kk i art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk,
•    w odniesieniu do Piotra G – znęcania, które doprowadziło do zgonu pokrzywdzonego w dniu 20.05.2024 r., a zatem zarzut zabójstwa popełnionego w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, tj. o czynu z art. 207 § 1a kk i art. 160 § 1 i 2 kk oraz art. 156 § 1 pkt 2 kk i art. 157 § 1 kk oraz art. 148 § 2 pkt 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. 

Za popełnienie ww. przestępstw ww. grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 15 albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. 

Matka dzieci Monika M. usłyszała podobne zarzuty. Prokurator przyjął jednak, zważywszy na treść poczynionych ustaleń, że kobieta w odniesieniu do młodszego syna udzieliła pomocy Marcinowi G. do znęcania się i zabójstwa działając w zamiarze ewentualnym. 

Ww. grozi taka sama kara jak ojcu dzieci, tj. na czas nie krótszy od lat 15 albo nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. 

Podejrzany Marcin G. jest nadal tymczasowo aresztowany do listopada 2024 r. 

Z akt wyłączono materiały w sprawie ewentualnego niedopełnienia obowiązków poprzez zaniechanie podjęcia czynności przez osoby zobowiązane do diagnozy sytuacji rodziny Marcina i Moniki G. a także przeciwdziałania przemocy w rodzinie w okresie od 1 sierpnia 2023 r. do 1.03.2024 r., tj. przez pracownika socjalnego, asystenta rodziny, członków Zespołu Interdyscyplinarnego, w tym członków grupy diagnostyczno-pomocowej, a także kuratora zawodowego przy Sądzie Rejonowym w Głogowie, czym działano na szkodę interesu publicznego i prywatnego małoletnich Piotra G. oraz Filipa G., tj. o czyn z art. 231 § 1 kk.

Wyłączone materiały zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Legnicy – celem wszczęcia i przeprowadzenia w tej sprawie śledztwa. 

Liliana Łukasiewicz 
Rzecznik prasowy
Prokuratury Okręgowej w Legnicy

{"register":{"columns":[]}}