W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezesi i wiceprezesi 6 łódzkich spółdzielni mieszkaniowych i 8 innych osób podejrzanych o udział w korupcji menadżerskiej

08.07.2024

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi funkcjonariusze Policji zatrzymali 8 osób w wieku od 39 do 70 lat, w tym 6 prezesów i wiceprezesów spółdzielni mieszkaniowych z terenu Łodzi oraz 2 mężczyzn prowadzących działalność gospodarczą. Wszyscy oni usłyszeli zarzuty, dotyczące korupcji menadżerskiej, w kwotach od 7 do 77 tys. zł. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. Łącznie w śledztwie zarzuty o charakterze korupcyjnym przedstawiono 13 osobom.

W postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi od ponad 2 lat skrupulatnie weryfikowane były informacje wskazujące na to, że członkowie zarządu spółdzielni mieszkaniowych mogą przyjmować korzyści majątkowe od reprezentantów jednej  ze spółek, posiadającej swoje przedstawicielstwo na terenie województwa łódzkiego w  zamian za to, że z nią właśnie zawarte zostaną umowy na wymianę urządzeń pomiarowych w budynkach wielorodzinnych. Prace te polegały m.in. na wymianie wodomierzy, podzielników elektrycznych, głowic termostatycznych i wykonaniu innych robót instalacyjno – montażowych. Rolą przyjmujących korzyści było zagwarantowanie, by w ramach organizowanych przetargów lub konkursów, przedstawiciele rzeczonej firmy składali najkorzystniejsze oferty. Dochodziło do uzgadniania specyfikacji zamówień, bądź też przekazywania reprezentantom preferowanej spółki  informacji o warunkach innych wpływających w ramach procedur ofert.

 Po podpisaniu umów, objęte nimi  prace zlecane były podwykonawcom, którzy po ich realizacji zawyżali wysokość wystawianych rachunków. Uzyskane w ten sposób środki trafiały do osób reprezentujących „faworyzowaną” firmę na terenie Łodzi. Te z kolei wręczały je, jako korzyść majątkową, członkom zarządu poszczególnych spółdzielni mieszkaniowych.  

Zgromadzony bardzo obszerny materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia zarzutów łącznie 13 osobom. Wśród podejrzanych są prezesi, wiceprezesi spółdzielni mieszkaniowych, dwaj przedstawiciele preferowanego  podmiotu i pięciu mężczyzn, którzy jako podwykonawcy w ramach prowadzonej działalności faktycznie dokonywali wymiany urządzeń pomiarowych.

Osoby związane ze spółdzielniami usłyszały zarzuty, dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych w kwotach od 7 do 77 tys. złotych. Pozostałe podejrzane są o wręczanie takich właśnie korzyści. Wszystkim grożą kary pozbawienia wolności w wymiarze do lat 5.

Zarzucone przestępstwa dotyczą w głównej mierze lat 2019 – 2024, a w jednostkowych przypadkach także okresu wcześniejszego.

Podczas czynności zleconych przez prokuraturę funkcjonariuszom Policji zabezpieczono kolejne dowody w sprawie w tym dokumentację i nośniki pamięci, a także  na poczet przyszłych kar  pieniądze w kwocie ponad 125 tys. złotych.

Wobec podejrzanych, po przesłuchaniach prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, policyjnych dozorów połączonych z zakazem kontaktowania się z innymi podejrzanymi i zakazu opuszczania kraju. W stosunku do prezesów i wiceprezesów spółdzielni zastosowano także zawieszenie w wykonywaniu czynności członka zarządu. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

{"register":{"columns":[]}}