W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMUNIKAT RZECZNIKA PRASOWEGO: Postępowanie w sprawie narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia podczas wyprawy górskiej

09.01.2024

W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi informujemy, że Prokuratura Rejonowa w Zakopanem nadzoruje postępowanie w sprawie narażenia małoletniej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez zorganizowanie wyprawy w góry – Tatry polskie, pomimo niebezpiecznych warunków pogodowych tj. niskiej temperatury powietrza, mgły, silnego wiatru, a także braku należytego przygotowania do wyprawy, niewystarczających umiejętności i nieodpowiedniego wyposażenia, w wyniku czego doszło do odmrożenia i wychłodzenia organizmu, to jest o przestępstwo z art. 160 § 1 i 2 k.k.

PONSacz - komunikat z dnia 09.01.2024

Okoliczności sprawy

W dniu 6 stycznia 2025r. o godzinie 14:42 za pomocą aplikacji „Ratunek” przesłano zgłoszenie od turysty, który wraz z 8 letnim dzieckiem miał trudności w samodzielnym kontynuowaniu wycieczki z powodu huraganowego wiatru i gęstej mgły. Około godziny 15:20 na miejsce, w którym utknął  turysta wraz z dzieckiem tj. w rejonie Pośredniej Turni dotarł pierwszy ratownik, który stwierdził, że dziecko jest wychłodzone oraz  w stanie uniemożliwiającym samodzielne poruszanie się.
TOPR-owiec podjął wówczas decyzję o zniesieniu małoletniej z grani, osłonięciu od wiatru i ogrzewaniu. O godzinie 18:22 do poszkodowanych dotarła pierwsza grupa ratowników, którzy wyruszyli z Murowańca. Niespełna dwie godziny później rozpoczęto transport małoletniej na noszach, a kolejno sprowadzanie ojca, którzy następnie zostali przewiezieni na Oddział Ratunkowy Szpitala Powiatowego w Zakopanem.

Z dokumentacji TOPR wynika, iż u małoletniej jak i u jej ojca stwierdzono odmrożenia kończyn górnych i dolnych oraz ogólne wychłodzenie organizmów.

W akcji ratowniczej ogółem brało udział 24 ratowników TOPR a użyto w jej trakcie  sań, pługów, noszy, skutera quada, traxtera i samochodów terenowych.

Aktualnie postępowanie to znajduje się w fazie in rem,  co oznacza, że nikomu nie przedstawiono zarzutu.

 

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej

prok. Justyna Rataj-Mykietyn

{"register":{"columns":[]}}