W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dot. śledztwa o sygn. 4218-4. Ds. 826.2021 Prokuratury Rejonowej w Płocku

05.01.2022

Zawiadomienie o umorzeniu dochodzenia

Baner ważny komunikat. W tle młotek


Prokuratura Rejonowa w Płocku stosownie do treści art. 131 §3 k.p.k. zawiadamia, że w sprawie zaistniałego w okresie od dnia 21 stycznia 2019 roku do dnia 25 lutego 2019 roku w Wałbrzychu, województwo dolnośląskie doprowadzenia poprzez sieć Internet oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przez nieustalonego sprawcę ustalonych osób pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem, za pomocą wprowadzenia w błąd, co do zamiaru wywiązania się z umowy pośrednictwa kredytowego i pożyczek gotówkowych, oferowanych za pośrednictwem strony internetowej www.konsultinkredvt.com. założonej z wykorzystaniem danych firmy prowadzonej przez K.D. w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej, w ten sposób, że ustalone osoby pokrzywdzone dokonały wpłat pieniędzy tytułem opłaty za udzielenie kredytów i pożyczek gotówkowych w kwotach po 199 złotych na rachunek bankowy o numerze 73 1140 2004 0000 3502 7481 1502 prowadzony przez mBank z siedzibą w Warszawie, utworzonego na dane PROEXPERT M.S. z siedzibą w Wałbrzychu przy ulicy Niepodległości 104 lokal numer 8, które to pożyczki i kredyty finalnie nie zostały udzielone, powodując stratę w łącznej kwocie 12.139,00 złotych na szkodę 61 ustalonych osób pokrzywdzonych,
tj. o czyn z art. 18§3 k.k. w zw. z art. 286§1 k.k. w zb. z art. 190§2 k.k. w zw. z art. 11 §2 k.k.,
postępowanie zostało umorzone na podstawie art. 322§1 i 2 k.p.k. wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa.

Pouczenie:

Zgodnie z treścią art. 131 §2 i 3 k.p.k. jeżeli w sprawie ustalono tylu pokrzywdzonych, że ich indywidualne zawiadomienie o przysługujących im uprawnieniach spowodowałoby poważne
utrudnienie w prowadzeniu postępowania, zawiadamia się ich poprzez ogłoszenie w prasie, radiu, telewizji lub na stronie internetowej sądu albo prokuratury.
Jeżeli istnieje obowiązek doręczenia postanowienia, przepis § 2 stosuje się odpowiednio. Należy jednak zawsze doręczyć je temu pokrzywdzonemu, który w zawitym terminie 7 dni od dnia ogłoszenia o to się zwróci.
Stronom procesowym przysługuje prawo przejrzenia akt sprawy i złożenia zażalenia na powyższe postanowienie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji (art. 306 § la k.p.k., art. 325a § 2 k.p.k. oraz art. 465 §112 k.p.k. i art. 329 § 1 k.p.k.). Sąd może utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie lub uchylić je i przekazać sprawę prokuratorowi celem wyjaśnienia wskazanych okoliczności bądź przeprowadzenia wskazanych czynności (art. 330 § 1 k-p.k.).
Jeżeli ponownie zostanie wydane postanowienie o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia postanowienie to podlega zaskarżeniu do prokuratora nadrzędnego. W razie utrzymania w mocy zaskarżonego postanowienia pokrzywdzony, który dwukrotnie wykorzystał uprawnienie przewidziane w art. 306 § 1 i § la k.p.k., może wnieść akt oskarżenia do sądu w terminie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia o postanowieniu prokuratora nadrzędnego o utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia (art. 330 § 2 k.p.k., art. 55 § 1 k.p.k.). Akt oskarżenia powinien spełniać wymogi określone w art. 55 § 2 k.p.k.). Inny pokrzywdzony tym samym czynem może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do postępowania (art. 55-§ 3 k.p.k.).
W sprawach z oskarżenia prywatnego zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania przygotowawczego rozpoznaje prokurator nadrzędny, jeżeli postanowienie zapadło z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu sprawcy (art. 465 § 2a k.p.k.).
Na rozstrzygnięcie co do dowodów rzeczowych zażalenie przysługuje podejrzanemu, pokrzywdzonemu oraz osobie, od której odebrano te przedmioty lub która zgłosiła do nich roszczenie (art. 323 § 2 k.p.k.).
Zażalenie na powyższe postanowienie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie.
Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia i jest zawity. Zażalenie wniesione po upływie tego terminu jest bezskuteczne (art. 122 § 1 i 2 i art.. 460 k.p.k.).

 

{"register":{"columns":[]}}