W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat prasowy dotyczący oszustw „na wnuczka” - Obywatelskie zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku.

14.07.2024

Komunikat prasowy

          Przemyśl, 12 lipca 2024 roku. Na wniosek Prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Przemyślu  na posiedzeniu w dniu 8 lipca 2023 roku Sąd Rejonowy w Przemyślu  zastosował wobec Dariusza Z.  sprawcy  przestępstw metodą na wnuczka tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.    
          Dnia 6 lipca 2024 r. do starszego  małżeństwa z gminy Krzywcza zatelefonowała kobieta, która w rozmowie podawała się za ich wnuczkę. Kobieta twierdziła, że spowodowała wypadek drogowy, jest wraz z dziećmi i swoją matką w Komisariacie w Rzeszowie   i pilnie potrzebuje 50 tysięcy zł aby nie trafić do więzienia. Do tej rozmowy włączył się  mężczyzna - rzekomy policjant, który skutecznie wprowadził w błąd kobietę co do koniczności wydania posiadanych w gotówce pieniędzy mężczyźnie, który to  za chwilę do nich się zgłosi po odbiór gotówki.      Gdy oszukiwana kobieta  wyszła z domu przy bramce do posesji czekał na nią mężczyzna, który odebrał od niej przygotowane  w reklamówce pieniądze w kwocie 30 tysięcy złotych.  Po powrocie do domu i zatelefonowaniu do wnuczki małżeństwo zorientowało się, że  zostało oszukane.   Tego samego dnia mężczyzna, który odebrał   od tego małżeństwa  pieniądze - Dariusz Z.  udał się do gminy Fredropol. Tam oczekiwała na niego starsza kobieta, która była w ten sam sposób jak we wcześniejszym zdarzeniu  wprowadzona w błąd co do konieczności wpłacenia kaucji na rzecz swojej córki, która także  miała spowodować wypadek. Oszukiwana kobieta była gotowa przekazać   Dariuszowi Z.  na ten cel  gotówkę w kwocie  80 tysięcy złotych. Jednak w tym momencie,               w domu pojawili członkowie jej rodziny, którzy ujęli Dariusza Z. i wezwali policję.   W plecaku sprawcy funkcjonariusze policji ujawnili pieniądze w kwocie 30 tysięcy zł należące do małżeństwa z gminy Krzywcza. 
          Dariusz Z. – 39 letni mieszkaniec Krakowa usłyszał zarzuty popełnienia  tych dwóch opisanych wyżej oszustw ( artykuł 286 §1 kodeksu karnego). Podejrzany nie przyznał się do ich popełnienia. Skorzystał on z przysługującego mu prawa  i odmówił złożenia wyjaśnień.  W sprawie tej  ustalono, że Dariusz Z.   uczestniczył  w popełnianiu obu opisanych  przestępstw  jako  osoba odpowiedzialna za odbiór gotówki od osób pokrzywdzonych, którzy uprzednio  zostali wprowadzeni w błąd  przez współpracujące z podejrzanym, a nieustalone  dotychczas  osoby,  co do koniczności  przekazania określonej sumy pieniędzy na poczet „kaucji” tytułem  zwolnienia  osób dla nich bliskich, mających  rzekomo spowodować wypadki drogowe  i przez to zagrożonych karami  pozbawienia wolności.  
          Na wniosek Prokuratora, Sąd Rejonowy w Przemyślu zastosował wobec Dariusza Z.   środek  służący zabezpieczeniu prawidłowego toku  postępowania to jest tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.    Postępowanie to  pozostaje w toku.   
          Podkreślić należy, że to nie pierwsze i nie ostatnie tego typu sprawy na  terenie  powiatu przemyskiego i całej Polski.     W sprawach tego rodzaju, co warto wiedzieć  sprawcy rozmawiając z pokrzywdzonymi przez telefon, przez cały czas aż do odebrania pieniędzy  kontynuują rozmowę i nie pozwalają oszukiwanej osobie się rozłączyć. W tym czasie zazwyczaj instruują przez drugi aparat sprawcę, który ma odebrać  pieniądze od tej osoby i który już czeka w tej miejscowości.   W rozmowie telefonicznej   sprawcy budują cały czas atmosferę napięcia, stresu,  ponaglają ofiarę, podnoszą głos, wyrażają pretensje, manipulują zręcznie ofiarą udając  chorobę gardła i w ten sposób podszywają się pod osobę  bliską rozmówcy.  Posługują się imieniem osoby bliskiej. Znają to imię  z pierwszych słów oszukańczej rozmowy  np.  – „Babcia!”, -  „Karol, to Ty?”   Mechanizm właśnie takiej oszukańczej rozmowy okazuje się być tak wysoce przekonywujący,  że  wciąż dochodzi  do wielu tego rodzaju zdarzeń.
          Sprawa dotycząca  Dariusza Z. pozostaje w toku.  Podobne tego typu sprawy prowadzone w Przemyskich Prokuraturach zostały w ostatnim czasie zakończone skierowaniem do Sądu  aktów oskarżenia, a mianowicie: 
          W dniu 7 czerwca 2024 roku prokurator Prokuratury Rejonowej w Przemyślu skierowała akt oskarżenia do Sadu Rejonowego w Przemyślu przeciwko  Tomaszowi K.  pochodzącemu z  Rudy Śląskiej,   w związku z popełnieniem przez niego wspólnie i w porozumieniu i  innymi nieustalonymi osobami,   przestępstwa metodą  „na policjanta”  w dniu 9 lutego 2024 roku w Przemyślu  na szkodę  starszego  małżeństwa. Łupem sprawców padła kwota  39 tysięcy złotych.   Z kolei 28 czerwca 2024 roku Prokurator Prokuratury Okręgowej w Przemyślu  w podobnego rodzaju sprawie skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kielcach przeciwko dwóm osobom Dawidowi  S.  i  Mariuszowi P. pełniącym rolę odbierających  wyłudzone pieniądze   i   „piorącym brudne pieniądze ”  poprzez przesłanie wyłudzonych pieniędzy   na wskazane im dane osób w Wielkiej Brytanii.  Dawida   S.  i  Mariusza  P.  oskarżono  łącznie o  11 przestępstw, w tym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej,  mającej na celu popełnianie przestępstw metodą na wnuczka.  W tym opisywanym  postępowaniu ustalono sprawcę kierowniczego – będącego zarazem  osobą, która rozmawiała przez telefon ze wszystkimi uczestnikami danego zdarzenia. Ustalono także osoby , które odbierały pieniądze przekazane im z przestępstw w Polsce za pośrednictwem przekazów Western Union.  Akt oskarżenia jaki został w tej sprawie skierowany jest wyodrębniony ze śledztwa zbiorczego przeciwko sprawcy kierowniczemu Danielowi Ł. i innym, które wciąż pozostaje w toku.  Danielowi Ł.  w  tym zbiorczym śledztwie  zarzucono popełnienie  257 przestępstw  w okresie od    19 stycznia 2016 roku do 24 października 2017 roku na terenie całej Polski.  Daniel Ł.  został zatrzymany i sprowadzony do Polski w wyniku poszukiwań Europejskim Nakazem Aresztowym. 

 p.f.    Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej w Przemyślu 
Małgorzata Taciuch-Kurasiewicz 

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
14.07.2024 08:35 Mirosław Zaborowski
Wytwarzający/ Odpowiadający:
p.f. Rzecznika Prasowego - Małgorzata Taciuch-Kurasiewicz 
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Komunikat prasowy dotyczący oszustw „na wnuczka” - Obywatelskie zatrzymanie sprawcy na gorącym uczynku. 1.0 14.07.2024 08:35 Mirosław Zaborowski

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}