Śledztwo w sprawie grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT.
21.10.2024
Prokuratura Okręgowa w Radomiu nadzoruje śledztwo o sygn. 3023-2.Ds.27.2021 prowadzone przez funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego w Przemyślu, dotyczące zorganizowanej grypy przestępczej, działającej na terenie województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego, mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z wyłudzeniem podatku VAT i praniem pieniędzy. Zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy dał podstawy do zatrzymania i przedstawienia 14 osobom zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych, polegających na wyłudzeniu podatku VAT dużej wartości, fałszowaniu faktur i prania pieniędzy, tj. czynów z art. 258 § 1 i 3 kk, art. 56 § 1 kks w zw. z art. 62 § 2 kks i art. 37 § 1 pkt 1a kks, art.277a § 1 kk w zw. z art.271a §1 i 2 kk i art. 299 § 1 kk.
Członkowie grupy przestępczej sprowadzali z terytorium Unii Europejskiej pojazdy samochodowe ciężarowe, które następnie rzekomo mieli sprzedawać w Polsce. W okresie od 2019 roku do 2021 roku sprawcy, działający w ramach sieci powiązanych spółek prawa handlowego, wystawili ok.1800 fikcyjnych faktur, mających rzekomo dokumentować obrót pojazdami na łączną kwotę przekraczającą 213 mln złotych. W rzeczywistości transakcje te nie miały miejsca. Ogólna kwota należności w podatku VAT, narażonych na uszczuplenie działaniem podejrzanych, przekracza wartość 40 mln złotych.
Wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych. Na wcześniejszym etapie śledztwa wobec 5 podejrzanych stosowany był izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zajęto majątek podejrzanych w postaci nieruchomości, pojazdów i środków płatniczych o łącznej wartości w kwocie 6 mln złotych. Prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym na poczet grożącym podejrzanym karom grzywny, przepadku korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstwa oraz obowiązku zapały uszczuplonych należności publicznoprawnych.
Sprawcom grożą kary w wysokości od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.
prok. Aneta Góźdź
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu