Komunikat Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie w sprawie PO IV Ds.10.2020.Śp
30.11.2023
Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie zawiadamia pokrzywdzonych, że w sprawie sygn. PO IV Ds.10.2020.Śp w dniu 30 listopada 2023 r. - na podstawie art. 336 § 1 k.p.k. - skierowano do Sądu Rejonowego w Rzeszowie wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego przeciwko Wojciechowi W. i Czesławowi Ł. podejrzanym o przestępstwo z art. 271 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. oraz art. 160 § 1 k.k. i Przemysławowi T. podejrzanemu o przestępstwo z art. 271 § 1 k.k. oraz art. 160 § 1 k.k..
Pokrzywdzonym przysługują uprawnienia procesowe, które zostały szczegółowo opisane w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 września 2020 r. w sprawie określenia wzoru pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach pokrzywdzonego w postępowaniu karnym wydanym na podstawie art. 300 § 4 k.p.k. opublikowanym w Dzienniku Ustaw z dnia 21 września 2020 r. (Dz.U.2020.1619).
Ponadto poucza się pokrzywdzonych, że:
- Pokrzywdzony, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej może złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 § 1 k.p.k.)
- Zgodnie z treścią art.49a §1 kpk - Pokrzywdzony, a także prokurator, może, aż do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 k.k. ( w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się ) .
I w myśl powiązanych z powyższym przepisem poniższych artykułów:
Art. 46. § 2 kk - jeżeli orzeczenie obowiązku określonego w § 1 jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich.
Art. 46. § 3 kk - orzeczenie odszkodowania lub zadośćuczynienia na podstawie § 1 albo nawiązki na podstawie § 2 nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego.
- Zgodnie z treścią art.49a § 2 kpk - Pokrzywdzony może aż do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, złożyć wniosek, o którym mowa w art. 41a § 1 a k.k. ( Sąd na wniosek pokrzywdzonego orzeka zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, jak również nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego - również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego )