Zarzuty dla pirata drogowego
31.07.2024
W dniu 26 lipca 2024 r. w okolicach ul. Piaskowej w Siedlcach, nieposiadający tablic rejestracyjnych samochód marki BMW, nie zatrzymał się do kontroli drogowej, pomimo użycia przez poruszających się oznakowanym pojazdem funkcjonariuszy Policji sygnałów dźwiękowych i świetlnych.
W zaistniałej sytuacji funkcjonariusze Policji rozpoczęli pościg za pojazdem, podejmując w okolicy ulicy Starowiejskiej pierwszą próbę jego zatrzymania.
Kierowca BMW ominął samochód policyjny, kontynuując ucieczkę. Podczas kolejnej próby zatrzymania w miejscowości Stok Lacki, doszło do kolizji pojazdów, w wyniku której uszkodzony został jeden z radiowozów policyjnych.
Na kolejnym etapie pościgu w miejscowości Czepielin, ponownie doszło do kolizji uciekającego pojazdu BMW z radiowozem policyjnym.
Ostatecznie pojazd BMW został zatrzymany przy ponownym wjeździe do Siedlec, w okolicy ulicy Starowiejskiej.
Wzywany do opuszczenia samochodu kierowca nie reagował na polecenia, w związku z czym funkcjonariusze Policji po wybiciu szyby w pojeździe i zastosowaniu chwytów obezwładniających, dokonali zatrzymania Łukasza T.
Jak ustalono, wyrokiem Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim, skazującym Łukasza T. za ponowne prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, orzeczony został wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
W sprawie tej Prokuratura Rejonowa w Siedlcach nadzoruje dochodzenie, w trakcie którego w dniu 27 lipca 2024 r. prokurator przedstawił Łukaszowi T. zarzuty popełnienia przestępstw polegających na:
- niezatrzymaniu pojazdu i kontynuowaniu jazdy pomimo wydania przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego, poruszające się oznakowanym pojazdem służbowym i używające sygnałów świetlnych i dźwiękowych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego, tj. czynu z art. 178b k.k.,
- niestosowaniu się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, tj. czynu z art. 244 k.k.,
- zastosowaniu wobec funkcjonariuszy Policji, polegającej na umyślnym uszkodzeniu pojazdu służbowego, przemocy w celu zmuszenia ich do zaniechania prawnej czynność służbowej w postaci zatrzymania podejrzanego, tj. czynu z art. 224 § 2 k.k. i art. 288 § 1 k. k.,
- naruszeniu nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych, tj. czynu z art. 222 § 1 k.k.
Podejrzany przyznał się do zarzuconych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.
W sprawie tej prokurator zastosował wobec Łukasza T. środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 30.000 zł., dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju wraz z zakazem wydania paszportu.
Przestępstwa, których popełnienie zarzucono Łukaszowi T. zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 5.