W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Areszty dla nastolatków za znęcanie się nad bezdomnym mężczyzną

15.10.2024

Wobec pięciu nieletnich sprawców w wieku od 16 do 18 lat, podejrzanych o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem i pobicie w dniu 8 października bezdomnego mężczyzny zostały zastosowane izolacyjne środki zapobiegawcze. 43-letni pokrzywdzony doznał obrażeń ciała realnie zagrażających jego życiu i pozostaje w szpitalu pod specjalistyczną opieką medyczną. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Grafika przykładowa - areszt

W dniu 8 października 2024 roku 43-letni mężczyzna,  z obrażeniami ciała wskazującymi na pobicie został umieszczony w jednym z łódzkich szpitali i wymagał natychmiastowej pomocy medycznej.

Funkcjonariusze KPP w Pabianicach niezwłocznie przystąpili do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia i zabezpieczyli liczne materiały dowodowe wskazujące na przestępcze działanie ustalonych osób co skutkował tym, że policjanci zatrzymali 5 osób nieletnich w wieku od 16 do 18 lat.

W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono że nastolatkowie znęcali się nad pokrzywdzonym, co spowodowało, że zostały przez prokuratora ogłoszone zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i pobicie w dniu 8 października bezdomnego mężczyzny.

Nieletnim przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, jednakże nie wyjaśnili motywacji i przyczyn swoich działań.

Sąd Rejonowy w Łasku III Wydział Rodzinny i Nieletnich zastosował wobec dwóch najmłodszych podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego umieszczenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Wobec pozostałych osób sąd na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy.

Śledztwo jest we wstępnej fazie. Przesłuchiwani są świadkowie, zabezpieczono nieosobowe materiały dowodowe by ustalić przez jaki okres czasu nieletni znęcali się oraz jaki jest ostateczny krąg osób pokrzywdzonych.

Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad osobą nieporadną oraz ciężkie pobicie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 Apelujemy do osób, które są świadkami niepokojących zachowań o reakcję. Każde zgłoszenie jest przez funkcjonariuszy Policji dokładnie sprawdzane i weryfikowane. Obojętność i milczenie nie daje szansy na przerwanie spirali destrukcji jaką wprowadza sprawca. Interwencja często jest „pomostem” dla ofiary do wyjścia z sytuacji krzywdzenia.

Pomocne numery telefonów:

112 - numer alarmowy,
800-12-00-02 - Niebieska Linia,
800 12 12 12 - Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka,
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,
800 080 222 – Całodobowa infolinia Fundacji ITAKA,
801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” 
600-070-717 - Centrum Praw Kobiet
22-668-70-00 - Niebieska Linia IPZ

{"register":{"columns":[]}}