Korupcja menadżerska w banku
27.03.2024
W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, dotyczącym korupcji menadżerskiej w Banku oraz nadużyć przez funkcjonariusza publicznego zatrzymano dwie osoby.
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sieradzu w sprawie udzielenia korzyści majątkowej pracownikowi banku, który preferencyjnie traktował jednego z klientów, a także nierzetelnych oświadczeń funkcjonariusza publicznego wykonującego zawód zaufania publicznego, do którego zadań należy egzekucja świadczeń pieniężnych i niepieniężnych z majątku dłużnika.
Osoby reprezentujące spółkę działającą w branży nieruchomości, kilkukrotnie w okresie od listopada 2015 do marca 2019 roku udzieliły korzyści majątkowej pracownikowi pełniącemu funkcję kierowniczą w ustalonym banku.
Pracownik banku traktował klienta na preferencyjnych warunkach w ramach programu „Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości”, a także przekazywał w sposób nieuprawniony informacje chronione tajemnicą przedsiębiorstwa. Działania te mogły wyrządzić szkodę w majątku banku i stanowiły czyn nieuczciwej konkurencji.
Na podstawie postanowień Prokuratora funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie i Łodzi zatrzymali dwóch mężczyzn na terenie Łodzi.
Funkcjonariusze CBA dokonali licznych przeszukań, w tym siedzib biur rachunkowych oraz spółek zajmujących się projektowaniem i wznoszeniem budynków oraz zabezpieczyli, mogące mieć znaczenie dowodowe w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym, dokumenty oraz sprzęt elektroniczny.
Zatrzymanym mężczyznom ogłoszono zarzuty z art. 296a k.k., art. 231 k.k. oraz art. 233 k.k i zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi w śledztwie.
Dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych.
Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.