Akt oskarżenia w sprawie fałszywych policjantów
02.12.2022
Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała do Sądu Okręgowego w Sosnowcu akt oskarżenia przeciwko 5 osobom. Zostały one oskarżone o popełnienie 31 przestępstw m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się dokonywaniem oszustw metodą „na policjanta”, posiadanie narkotyków oraz paserstwo. Przestępstwa popełniano m.in. w Będzinie, Gliwicach, Warszawie i Rzeszowie, w okresie od stycznia do marca 2022 roku. Oskarżeni, to trzech mężczyzn i dwie kobiety, w wieku od 18 do 43 lat.
Działanie zorganizowanej grupy przestępczej
W toku śledztwa prokurator ustalił, że oskarżeni podając się za policjantów, dzwonili do pokrzywdzonych z nieprawdziwą informacją o prowadzeniu tajnej operacji policyjnej. Miała ona na celu zatrzymanie złodzieja, który w porozumieniu z pracownikiem banku planował ukraść pieniądze z rachunku bankowego osoby, którą przed tym ostrzegano.
Pokrzywdzonych przekonywano, żeby wraz z policjantami uniemożliwili sprawcom popełnienie przestępstwa. W tym celu musieli szybko jechać do banku, wypłacić ze swojego konta pieniądze i przekazać je fałszywemu policjantowi, który miał je zabezpieczyć przed kradzieżą.
Pokrzywdzeni wierząc w to, że biorą udział w tajnej policyjnej akcji przekazali oskarżonym pieniądze od 17.000 do 65.000 złotych.
Zarzutami objęto również działalność przestępczą oskarżonych związaną z przejmowaniem kontroli nad rachunkami bankowymi osób korzystających z internetowych portali sprzedażowych i wypłatą z nich środków poprzez przesyłanie do pokrzywdzonych wiadomości tekstowych SMS z linkiem do strony internetowej wyglądem łudząco przypominającą autentyczną stronę logowania do banku.
Akt oskarżenia obejmuje też zarzuty dotyczące posiadania przez parę 18 – latków nieznacznej ilości środków psychotropowych w postaci mefedronu i amfetaminy oraz paserstwa uzyskanego za pomocą czynu zabronionego aparatu telefonicznego marki Samsung. Narkotyki i pochodzący z przestępstwa telefon zostały ujawnione
u oskarżonych przez funkcjonariuszy Policji w wyniku przeszukań.
Środki zapobiegawcze i zabezpieczenie majątkowe
W toku postępowania dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych na łączną kwotę ponad 48.000 złotych poprzez zajęcie środków, które zostały przez nich zgromadzone na rachunkach bankowych oraz tych, które przy nich znaleziono podczas przeprowadzonych przeszukań.
W stosunku do czterech oskarżonych (członkowie zorganizowanej grupy przestępczej) został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Ustawowe zagrożenie karą
Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 (art. 258 § 1 k.k.), natomiast za popełnienie przestępstwa oszustwa kara pozbawienia wolności do lat 8 (art. 286 § 1 k.k. oraz art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 287 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.).
Przestępstwo paserstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5 (art. 291 § 1 k.k.), a za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do roku (art. 62 ust. 3 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii).
RZECZNIK PRASOWY
PROKURATURY OKRĘGOWEJ W SOSNOWCU
/ Waldemar Łubniewski /