Areszt za naruszenie zakazu zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzoną
18.10.2024
Okoliczności zdarzenia.
W dniu 11 października 2024 roku pokrzywdzona poinformowała Policję, iż jej mąż nachodzi ją i grozi jej. Jak ustalono w toku czynności, tego samego dnia mężczyzna został nieprawomocnie skazany za czyn zabroniony z art. 244 k.k., wobec nie przestrzegania zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Pomimo przeprowadzonej interwencji Policji tożsama sytuacja powtórzyła się w dniu 12 października 2024 roku, kiedy to sprawca ponownie nachodził pokrzywdzoną i groził jej.
Czynności śledztwa.
Po przeprowadzeniu czynności procesowych w niezbędnym zakresie, dysponując zeznaniami świadków, prokurator zdecydował o przedstawieniu podejrzanemu zarzutów popełnienia 3 czynów zabronionych kwalifikowanych z art. 244 k.k. (naruszenie sądowego zakazu zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzoną) oraz 2 czynów zabronionych kwalifikowanych z art. 190 § 1 k.k. (kierowanie w stosunku do pokrzywdzonej gróźb karalnych).
Środki zapobiegawcze.
Mając na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania przygotowawczego oraz ochronę pokrzywdzonej, prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Sosnowcu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego.
Postanowieniem z dnia 14 października 2024 roku Sąd Rejonowy w Sosnowcu podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wskazując przy tym na istniejącą obawę matactwa i utrudniania postępowania oraz obawę popełnienia kolejnego przestępstwa.
Zagrożenie karą.
Za poszczególne czyny zarzucone podejrzanemu grozi odpowiedzialność karna do 5 lat pozbawienia wolności.
Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ w Sosnowcu.
Jakub Seweryn
Zespół prasowy Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu