W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Areszt za prowadzenie plantacji marihuany w pomieszczeniach pralni chemicznej

07.02.2022

Baner areszt. W tle młotek

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu nadzoruje postępowanie prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uprawą ziela konopi indyjskich oraz wytwarzaniem z niego znacznych ilości marihuany. W toku śledztwa prokurator i funkcjonariusze Policji przeprowadzili skuteczną realizację, likwidując w jej trakcie nielegalną plantację konopi indyjskich. Przeszukania prowadzono jednocześnie w wielu lokalizacjach dążąc do zatrzymania dwóch mężczyzn podejrzanych o czerpanie korzyści z cudzego nierządu. 

Plantacja marihuany w zamaskowanych pomieszczeniach pralni

W trakcie prowadzonych przeszukań funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach weszli m.in. do pomieszczeń pralni chemicznej w budynku położonym w powiecie wodzisławskim. W lokalu, oprócz typowego wyposażenia pralni, Policjanci znaleźli metalową szafę, a w jej wnętrzu ukryte przejście do pokoju, w którym rosły krzewy konopi indyjskich. Przeszukując pomieszczenia pralni Policjanci trafili na kolejne zamaskowane przejścia prowadzące do innego pokoju, w którym w namiocie termoizolacyjnym znajdowała się druga plantacja konopi indyjskich. Żeby trafić to tego pomieszczenia Policjanci musieli odsunąć od ściany starą drewnianą szafę, oderwać przyklejone do ścian wygłuszające gąbki, a także przeciąć znajdujące się za nimi warstwy folii termoizolacyjnej. 

Na terenie pralni Policjanci zabezpieczyli 220 sztuk roślin konopi innych niż włókniste, sprzęt wykorzystywany do prowadzenia plantacji narkotykowej w postaci namiotów, lamp grzewczych, wentylatorów i nawilżaczy, a także blisko 3 kg gotowego suszu marihuany. 

Zatrzymania podejrzanych, zarzuty i ustawowe zagrożenie karą
    
W związku z opisywaną sprawą funkcjonariusze zatrzymali 3 mieszkańców województwa śląskiego, którym prokurator ogłosił zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.), czerpania korzyści z cudzego nierządu (art. 204 § 2 k.k.), uprawy znacznych ilości ziela konopi innych niż włókniste, 
a także wytwarzania z niego środków odurzających w postaci marihuany (art. 53 ust. 1 i 2 w zw. z art. 63 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). 

Przestępstwo wytwarzania znacznych ilości narkotyków zagrożone jest karą grzywny i karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (zbrodnia zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 15).  
  
Tymczasowy areszt 

Z powodu konieczności zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawy matactwa oraz grożącej podejrzanym surowej kary prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Sosnowcu w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec wszystkich zatrzymanych mężczyzn tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. 


RZECZNIK PRASOWY
PROKURATURY OKRĘGOWEJ W SOSNOWCU     
/ Waldemar Łubniewski /
 

{"register":{"columns":[]}}