Atak z nożem na funkcjonariuszy Policji. W tle – przemoc domowa nad żoną.
18.11.2024
Sprawca aresztowany
Okoliczności zdarzenia
W dniu 11 listopada 2024 roku, w jednym z mieszkań na terenie Zawiercia doszło do interwencji Policji. Na miejscu zastano sprawcę zdarzenia – Rafała K., który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. W trakcie interwencji, mężczyzna, przy użyciu noża z wysuwanym ostrzem, dopuścił się czynnej napaści na umundurowanych funkcjonariuszy Policji, biorących udział w interwencji, wyzywając ich słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Pomimo agresji i niebezpiecznego narzędzia, napastnik został obezwładniony i zatrzymany.
Czynności śledztwa
Jak ustalono, sprawca znęcał się nad swoją żoną już od października br., jednak dopiero teraz, w związku z eskalacją zachowań agresywnych i kolejnym atakiem na ofiarę, doszło do zgłoszenia zdarzenia. Zebrany materiał dowodowy, w tym: zeznania świadków, przesłuchanie pokrzywdzonej, protokół zatrzymania rzeczy, protokoły oględzin miejsca zdarzenia, protokół badania stanu trzeźwości, dokumentacja fotograficzna, opinia sądowo – lekarska, protokół oględzin osoby wraz z dokumentacja fotograficzną, pozwolił na przedstawienie sprawcy zarzutów – znęcania się nad zoną i naruszenie jej nietykalności cielesnej oraz zarzut czynnej napaści i znieważenie funkcjonariuszy Policji podczas i w związku z pełnieniem przez niuch obowiązków służbowych. Jak ustalono, sprawca działał w warunkach powrotu do przestępstwa.
W związku z poczynionymi ustaleniami, okolicznościami zdarzenia, jak również charakterem czynu, sposobem działania sprawcy, prokurator nadzorujący postępowanie, skierował do Sądu Rejonowego w Zawierciu wniosek, o zastosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego, w postaci tymczasowego aresztowania.
Decyzja Sądu – środek zapobiegawczy
W dniu 13 października 2024 roku, Sąd Rejonowy w Zawierciu, zastosował wobec podejrzanego wnioskowany środek, na okres 3 miesięcy.
Sankcja karna
Za najsurowszy z zarzucanych sprawcy czynów, tj. czynną napaść z użyciem noża na funkcjonariuszy Policji, grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Biorąc pod uwagę popełnienie czynów przez podejrzanego, w warunkach powrotu do przestępstwa /recydywy/, sąd wymierza karę powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia – tj. powyżej roku, a może ją wymierzyć, do górnej granicy ustawowego zagrożenia /10 lat/, zwiększonego o połowę.
Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Zawierciu.
Dorota Pelon
Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu