Rozbita zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się wyłudzeniami i praniem brudnych pieniędzy
02.02.2024
Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która – działając na terenie województwa śląskiego – w okresie od 2019 roku do połowy 2023 roku dopuściła się szeregu oszustw na szkodę firm oraz osób fizycznych. Ustalony dotychczas mechanizm postępowania członków grupy zakładał zaciąganie od pokrzywdzonych wysokooprocentowanych pożyczek gotówkowych, pod pozorem inwestowania zebranych środków na potrzeby rozmaitych przedsięwzięć biznesowych. Przy tej okazji osobom pokrzywdzonym składano obietnice szybkiego i dużego zysku. W rzeczywistości wpłacone pieniądze stawały się przedmiotem licznych transakcji, mających za zadanie utrudnienie stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia oraz uniemożliwienie ich odzyskania. Końcowo członkowie grupy przeznaczali wyłudzone środki na własne potrzeby, w tym zakup licznych dóbr luksusowych.
Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, iż osobą odpowiedzialną za kierowanie grupą przestępczą była 46 - letnia Hanna Sz. W kontakcie z pokrzywdzonymi reklamowała ona swoje usługi jako doradca finansowy, działający w miejscowości Mierzęcice.
Przeszukania, zarzuty i areszt
22 stycznia 2024 roku, na polecenie prokuratora 1 Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, funkcjonariusze Policji dokonali zatrzymania czterech osób, co do których ustalono, iż mogły brać udział w analizowanym procederze. Ponadto przeprowadzono przeszukania w 7 lokalizacjach na obszarze województwa śląskiego. W ich następstwie zabezpieczono m.in. gotówkę, luksusowe samochody oraz narkotyki.
Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, podejrzani usłyszeli łącznie 20 zarzutów. Wysokość strat, wynikających z aktualnie przypisywanych im czynów, sięga blisko 4 milionów złotych.
Na wniosek prokuratora, wobec kierującej grupą Hanny Sz., Sąd Rejonowy w Sosnowcu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W odniesieniu do pozostałych podejrzanych prokurator zadecydował o zastosowaniu środków wolnościowych w postaci dozoru Policji, zakazu kontaktowania się oraz zakazu opuszczania kraju, a także – wobec jednej osoby – poręczenia majątkowego.
Z uwagi na wysokie prawdopodobieństwo działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także uczynienia sobie z bezprawnych zachowań stałego źródła dochodu, podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.
Informacja dla pokrzywdzonych
Dotychczas w sprawie zidentyfikowano 11 pokrzywdzonych, ale z informacji posiadanych przez Prokuraturę i Policję wynika, iż takich osób może być znacznie więcej, a łączna kwota wyrządzonych szkód może wynosić nawet kilkadziesiąt milionów złotych.
Z tej przyczyny, wszyscy poszkodowani procederem kierowanym przez Hannę Sz., którzy dotąd nie zgłosili faktu popełnienia na ich szkodę przestępstwa, proszeni są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Sosnowcu lub Komendą Powiatową Policji w Będzinie z powołaniem się na sygn. akt 3048-1.Ds.62.2023.
RZECZNIK PRASOWY
PROKURATURY OKRĘGOWEJ W SOSNOWCU
/ Waldemar Łubniewski /