W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprzedawał wynajęte samochody jak własne. Oszust zatrzymany

03.12.2024

sprzedawal_samochody

 

      Okoliczności zdarzenia

      Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, w dniu 23 listopada 2024 roku, zatrzymali Tomasza Ch., który dwa dni wcześniej, podając się za właściciela pojazdu, zawarł umowę kupna – sprzedaży samochodu marki Opel Vivaro, czym doprowadził do niekorzystnego rozporządzenie mieniem, w kwocie 17 000 złotych, pokrzywdzonego kupującego. Podobny incydent miał miejsce w dniu zatrzymania, kiedy sprawca usiłował w ten sam sposób oszukać kolejnego kupującego, jednakże z uwagi na interwencję Policji, do transakcji nie doszło. Tym razem usiłował sprzedać samochód marki Renault Traffic, za kwotę 37 000 złotych. Jak ustalono, w toku prowadzonych czynności, zatrzymany wynajął samochody od różnych osób i podając się za ich właściciela, podrabiał umowy kupna sprzedaży – fałszując podpisy prawowitych właścicieli, usiłując w ten sposób uzyskać pieniądze od pokrzywdzonych kupujących.

      Czynności śledztwa

      W wyniku skompletowania materiału dowodowego, prokurator z Prokuratury Rejonowej w Zawierciu, ogłosił Tomaszowi Ch. - 6 zarzutów. A z uwagi na bezpardonowy sposób działania sprawcy, ciężar gatunkowy stawianych zarzutów, w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, w dniu 25 listopada 2024 roku, skierował do Sądu Rejonowego w Zawierciu wniosek, o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sprawcy  czynów.

      Decyzja Sądu – środek zapobiegawczy.

      W dniu  25 listopada 2024 roku, Sąd Rejonowy w Zawierciu, zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, na okres 3 miesięcy.

      Za najsurowszy z czynów, tj. oszustwo – grozi podejrzanemu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

      Biorąc pod uwagę popełnienie czynów przez podejrzanego, w warunkach powrotu do przestępstwa /recydywy/, sąd wymierza karę powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć, do górnej granicy ustawowego zagrożenia, zwiększonego o połowę.  

 

Dorota Pelon

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu

{"register":{"columns":[]}}