Zatrzymano sprawców wyłudzenia na „prokuratora” i „policjanta”
23.10.2024
Okoliczności zdarzenia.
Do Komendy Powiatowej Policji w Będzinie zgłosiła się pokrzywdzona, która złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyłudzenia środków finansowych na jej szkodę przy wykorzystaniu metody polegającej na podszywaniu się przez sprawców oszustwa pod funkcjonariuszy publicznych, w tym przypadku prokuratora i policjanta (tzw. metoda na „prokuratora”). Z dokonanych w sprawie ustaleń wynika, iż sprawcy przestępstwa nawiązali rozmowę telefoniczną z pokrzywdzoną i po podaniu się za funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Będzinie i Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Katowicach, przekonali pokrzywdzoną do udziału w rzekomych czynnościach operacyjno-procesowych zmierzających do ujawnienia przestępstw dokonywanych przez pracowników ING Banku Śląskiego S.A. W ten sposób doprowadzili do wypłaty przez pokrzywdzoną łącznej kwoty ponad pół miliona złotych z jej konta bankowego i przekazania tej sumy sprawcom podającym się za funkcjonariuszy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Pieniądze były przekazywane w transzach, w gotówce. Po przekazaniu ostatniej partii pieniędzy sprawcy zaprzestali telefonicznego kontaktu z pokrzywdzoną.
Czynności śledztwa.
Po odebraniu zawiadomienia od pokrzywdzonej funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Będzinie podjęli działania operacyjne i procesowe, w wyniku których ustalono dane sprawców. Następnie, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, prokurator zdecydował o zatrzymaniu podejrzanych i przedstawieniu im zarzutów dotyczących popełnienia czynów zabronionych kwalifikowanych z art. 286 § 1 k.k. (oszustwo). Dodatkowo jednemu z podejrzanych przedstawiono zarzut dotyczący popełnienia przestępstwa z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (posiadanie narkotyków).
Środki zapobiegawcze.
Mając na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania przygotowawczego, prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Będzinie z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec zatrzymanych sprawców.
Postanowieniem z dnia 18 października 2024 roku Sąd Rejonowy w Będzinie podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, wskazując przy tym m.in. na obawę matactwa.
Zagrożenie karą.
Za poszczególne czyny zarzucane podejrzanym grozi odpowiedzialność karna do 8 lat pozbawienia wolności.
Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Będzinie. Sprawa ma charakter rozwojowy.
O S T R Z E Ż E N I E
Na kanwie opisanej sprawy Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w telefonicznych rozmowach z nieznajomymi, którzy w szczególności namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy lub udostępnienia danych bankowych. Pragniemy podkreślić, że zarówno prokuratorzy jak i policjanci nigdy telefonicznie nie informują osób postronnych o planowanych przez siebie operacjach lub czynnościach śledczych. Nigdy w toku rozmowy telefonicznej nie proszą o przekazanie środków finansowych lub pozostawienie ich we wskazanym miejscu. Nigdy w ten sposób nie proszą również o przekazanie danych bankowych lub informacji o posiadanym majątku.
Aby nie stać się ofiarą tego rodzaju przestępstwa, nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych wrażliwych, w tym danych bankowych oraz informacji o posiadanych środkach finansowych. Co szczególnie ważne, nie przekazuj środków pieniężnych osobom rzekomo przysłanym przez prokuratorów lub policjantów ani nie pozostawiaj żadnych pieniędzy we wskazanym przez te osoby miejscu.
W przypadku obaw i podejrzeń, co do próby dokonania przestępstwa, rozłącz się i samodzielnie skontaktuj się z Policją.
Jakub Seweryn
Zespół prasowy Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu