Akt oskarżenia przeciwko sprawcom pobicia w jednym ze szczecińskich lokali gastronomicznych – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie
25.07.2024
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie Magdalena Kamieniecka, skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom działających wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, o pobicie trzech mężczyzn w dniu 15 lipca 2023 r. w jednym ze szczecińskich lokali.
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie Magdalena Kamieniecka , skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom działających wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, podejrzanym o pobicie trzech mężczyzn w dniu 15 lipca 2023 r. w jednym ze szczecińskich lokali.
Przeprowadzone postępowanie przygotowawcze wykazało, że dwaj sprawcy (28 i 29 lat) wspólnie z innymi osobami, stosując przemoc w postaci zadawania ciosów pięściami wobec trzech mężczyzn, narazili ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo wystąpienia skutków w postaci ciężkich obrażeń ciała oraz obrażeń naruszających funkcje narządów ciała na okres powyżej dni 7. Nadto jeden z pokrzywdzonych doznał złamania żuchwy oraz złamania trzonu kości jarzmowej prawej, a pozostali urazów mechanicznych twarzy i tułowia.
Z uwagi na okoliczności i sposób działania sprawców, prokurator uznał, że czyny miały charakter chuligański.
Podejrzani usłyszeli zarzuty z art. 158§1 kk w zw. z art. 157§1 kk w zw. z art. 11§2 w zw. z art. 57a§1 kk. Obaj nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Nie byli dotychczas karani.
Za udział w pobiciu oraz spowodowanie obrażeń ciała grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Chuligański charakter czynu odnosi się do przestępstwa, które jest popełniane publicznie, bez racjonalnego powodu lub z powodu oczywiście błahego, co wyraża rażące lekceważenie porządku prawnego.
Zagrożenie karne za czyn o charakterze chuligańskim w polskim prawie jest surowsze niż za inne występki, ze względu na jego szkodliwość społeczną. Kodeks karny przewiduje, że sąd wymierza karę nie niższą od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę oraz musi nałożyć na skazanego nawiązkę, chyba że orzeka obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienie za krzywdę.
Te przepisy podkreślają powagę, z jaką polski system prawny traktuje przestępstwa o charakterze chuligańskim, mając na celu odstraszanie od takich zachowań i zapewnienie odpowiedniej reakcji prawnej na akty rażącego lekceważenia porządku prawnego.