Akt oskarżenia przeciwko podejrzanej o zabójstwo dziecka. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin – Niebuszewo w Szczecinie.
17.02.2022
Prokurator Rejonowy Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec kobiety podejrzanego o dokonanie w dniu 7 marca 20021r. w Szczecnie zabójstwa 5 miesięcznego dziecka, tj. o czyn z art. 148 § 1 kk .
Prokurator Rejonowy Szczecin- Niebuszewo w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko kobiecie, której zarzucono zabójstwo syna. Z poczynionych ustaleń wynika, że u chłopca rozwijało się zapalenie płuc i dziecko miało w związku z tym problemy z oddychaniem. Często płakało. Podejrzana nie podejmowała jednak żadnych działań mających na celu udzielenie mu pomocy medycznej. Krytycznego dnia podejrzana ułożyła płaczące dziecko w pozycji na brzuch, a następnie włożyła w jego usta tetrową pieluszkę doprowadzając w ten sposób do uduszenia chłopca.
W toku prowadzonego śledztwa zasięgnięto opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej, który jako prawdopodobną bezpośrednią przyczynę śmierci pokrzywdzonego wskazał niewydolność oddechową.
Jednocześnie w toku postepowania podejrzaną poddano jednorazowemu badaniu przez biegłych lekarzy psychiatrów, którzy stwierdzili, że kobieta w okresie zarzucanego jej czynu miała znacznie ograniczoną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.
Podejrzana została zatrzymana. Następnie na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.
Podejrzana (lat 26) w przeszłości nie była karana sądownie. Kobieta przyznała się do zarzucanego jej czynu oraz złożyła wyjaśnienia.
Za zbrodnię zabójstwa na podstawie art. 148 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. W przypadku natomiast sprawcy działającego w warunkach ograniczonej poczytalności sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.