Akt oskarżenia przeciwko podejrzanym o posiadanie znacznej ilości narkotyków - sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście w Szczecinie.
06.07.2021
Prokurator Rejonowy Szczecin –Śródmieście w Szczecinie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko kobiecie i mężczyźnie podejrzanym o to, że w 25 grudnia 2020r. w Szczecinie posiadali znaczną ilość substancji psychotropowej w postaci amfetaminy, tj. m.in. o czyn z art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii.
W dniu 25 grudnia 2020r. funkcjonariusze Policji udali się na ul. Łokietka w Szczecinie w związku z głośnym zachowaniem osób na klatce schodowej jednego ze znajdujących się tam budynków wielorodzinnych. Po dotarciu na miejsce zastali tam kobietę i mężczyznę, którzy jak wynikało z ich relacji umówili się tam za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych. W trakcie podjętych czynności w kieszeni kurtki mężczyzny ujawniono metalowe pudełko z zawartością woreczka z białym proszkiem. Ponadto mężczyzna posiadał jeszcze wagę elektroniczną oraz drugie pudełko po kremie Nivea również z zawartością białego proszku. Będąca w jego towarzystwie kobieta wyrzuciła na klatkę schodową zawiniątko z białym proszkiem w ilości blisko 21 gram.
Z uzyskanej w toku postępowania opinii fizykochemicznej wynika, iż zabezpieczona u obu podejrzanych substancja to amfetamina, której ilość zabezpieczona u podejrzanego- 29,5 gram, pozwalała na jednorazowe odurzenie 118 osób, natomiast ta zabezpieczona u podejrzanej pozwalał na odurzenie 83 osób.
W toku śledztwa podejrzani (l.36 i 27) przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu polegającego na posiadaniu znacznej ilości amfetaminy. Natomiast na podstawie wyjaśnień podejrzanej, mężczyzna usłyszał ponadto zarzut wprowadzenia do obrotu, w celu osiągniecia korzyści majątkowej, znacznej ilości środka odurzającego w postaci amfetaminy, tj. popełnienia czynu określonego w art. 56 ust.1 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia tego czynu.
Na wniosek prokuratora, wobec mężczyzny sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w chwili kierowania aktu oskarżenia do sądu. Natomiast wobec podejrzanej prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego.
Podejrzany był dotychczas wielokrotnie karany sądownie.
Za przestępstwo posiadania znacznej ilości narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat, natomiast wprowadzenie do obrotu, w celu osiągniecia korzyści majątkowej, znacznej ilości środka odurzającego zagrożone jest kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.