W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy wypadku drogowego – sprawa Prokuratury Rejonowej w Stargardzie

10.11.2023

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko kierowcy podejrzanemu o umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym w dniu 16 października 2022 r. w Stargardzie, poprzez przekroczenie dozwolonej prędkości przed wyznaczonym przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów i brak poprawnej reakcji na pojawiające się zagrożenie w postaci wjazdu na przejazd dla rowerzystów osoby poruszającej się przy pomocy urządzenia wspomagającego ruch tzw. rolkach, przyczyniając się do zderzenia, którego skutkiem było spowodowanie u pokrzywdzonego ciężkich obrażeń głowy, kręgosłupa i klatki piersiowej, które to obrażenia stanowią chorobę realnie zagrażającą życiu w rozumieniu art. 156§1 pkt 2 kk tj. o czyn z art. 177§2 kk.

temida

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko kierowcy podejrzanemu o umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym w dniu 16 października 2022 r. w Stargardzie, poprzez przekroczenie dozwolonej prędkości  przed wyznaczonym przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów i brak poprawnej reakcji na pojawiające się zagrożenie w postaci wjazdu na przejazd dla rowerzystów osoby poruszającej się przy pomocy urządzenia wspomagającego ruch tzw. rolkach, przyczyniając się do zderzenia, którego skutkiem było spowodowanie u pokrzywdzonego ciężkich obrażeń głowy, kręgosłupa i klatki piersiowej, które to obrażenia stanowią chorobę realnie zagrażającą życiu w rozumieniu art. 156§1 pkt 2 kk tj. o czyn z art. 177§2 kk.

Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu. Nie był wcześniej karany sądownie.

Za spowodowanie wypadku drogowego skutkującego ciężkimi uszkodzeniami ciała grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W myśl przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, urządzenie wspomagające ruch to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni. Do takich urządzeń zalicza się nie tylko zwykłe hulajnogi, ale np. rolki czy deskorolki. Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana korzystać z drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub drogi dla rowerów.

{"register":{"columns":[]}}