Kierowca pod wpływem narkotyków, który posiadał przy sobie amfetaminę i nie zatrzymał się do kontroli drogowej stanie przed sądem. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście w Szczecinie.
24.05.2022
Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście w Szczecinie skierował do Sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających, który posiadał przy sobie amfetaminę, nie zatrzymał się do kontroli, a nadto dokonał zaboru pojazdu w celu krótkotrwałego użycia, tj. o czyny z art. 178a § 1 k.k., 178b k.k., art. 289 § 2 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. i art. 62 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście w Szczecinie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który w dniu 24 marca 2022 r. w Szczecinie przy ul. 3-go Maja znajdując się pod wpływem działania środka odurzającego w postaci amfetaminy kierował pojazdem mechanicznym i ponadto posiadał przy sobie narkotyki. Podejrzany w tym samym dniu w Szczecinie przy ul. Królowej Jadwigi pomimo wydania polecenia zatrzymania samochodu przez funkcjonariuszy Policji, nie zatrzymał się do kontroli i kontynuował jazdę. W toku postępowania ustalono także, że mężczyzna dokonał zaboru w celu krótkotrwałego użycia pojazdu, którym się poruszał, a następnie porzucił ten pojazd w Szczecinie przy ul. Narutowicza w stanie uszkodzonym, przy czym tego przestępstwa podejrzany dopuścił się będąc uprzednio skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo podobne, którą odbywał do dnia 16 września 2020 r.
Na mieniu tego podejrzanego prokurator zastosował poręczenie majątkowe, a także zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.
Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, z art. 178b k.k. kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, z art. 62 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia do roku, a za czym z art. 289 § 2 k.k. kara od 6 miesięcy do lat 8, przy czym za czyn popełniony w warunkach powrotu do przestępstwa sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.