Podejrzani m.in. o rozbój staną przed sądem – sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście w Szczecinie.
25.01.2021
Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście w Szczecinie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko podejrzanym między innymi o dokonanie rozboju na pokrzywdzonej, poprzez doprowadzenie jej przemocą do stanu bezbronności, a następnie dokonanie zaboru w celu przywłaszczenia należącej do pokrzywdzonej biżuterii, skórzanej torebki z zawartością: dokumentów, telefonu, portfeli i pieniędzy w kwocie 550 zł, tj. o czyn z art. 280 § 1 kk i inne.
Postępowanie w tej sprawie nadzorowała Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście w Szczecinie. Jak ustalono do zdarzenia doszło w dniu 9 kwietnia 2020 r. około godz. 16:30 w Szczecinie. Podejrzani działając wspólnie i w porozumieniu stosując przemoc wobec pokrzywdzonej, polegającą na chwyceniu jej za szyję, a następnie przewrócenie na ziemię, unieruchomienie poprzez podduszenie i dociskanie klatki piersiowej doprowadzili ją do stanu bezbronności. Następnie zabrali jej cztery złote pierścionki, dwa złote łańcuszki, zegarek, oraz torebkę w której znajdowały się telefon komórkowy marki MaxCom, dwa portfele z zawartością gotówki w łącznej kwocie 550 zł, a także dokumenty. Nadto mężczyźni ukradli kobiecie pęk kluczy do kiosku Ruchu wraz z pilotem do alarmu. Następnego dnia podejrzani poprzez pokonanie zabezpieczeń w postaci zamków w drzwiach wejściowych do kiosku należącego do pokrzywdzonej usiłowali dokonać zaboru znajdującego się w nim mienia. Zamierzonego celu jednak nie osiągnęli z uwagi na włączenie się alarmu antywłamaniowego.
W wyniku sprawnych działań Policji sprawcy zostali zatrzymani. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był stosowany także w dacie kierowania do sądu aktu oskarżenia.
Podejrzani (lat 44, 32) nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Obaj nie byli w przeszłości karani sądownie.
Za przestępstwo rozboju określone w art. 280 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Jednak skazując za występek o charakterze chuligańskim, sąd wymierza karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.