Podejrzany o wymuszenie rozbójnicze stanie przed sądem – sprawa Prokuratury Rejonowej w Goleniowie.
29.12.2020
Prokurator Rejonowy w Goleniowie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o to, że
w dniu 18 września 2020 r. w Goleniowie na terenie sklepu Biedronka dokonał kradzieży rozbójniczej, w ten sposób , że w celu utrzymania się w posiadaniu uprzednio skradzionego mienia w postaci czekolad Milka o łącznej wartości 173,35 zł stosując przemoc spowodował naruszenie czynności narządu ciała pracownika ochrony sklepu na okres do dni 7, a także groził pokrzywdzonemu pozbawieniem życia, przy czym czynu tego dopuścił się w ciągu 5 lat po odbyciu kary co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo podobne tj. o czyn z art. 281 kk w zb. z art. 157 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 64 § 1 kk.
Postępowanie w tej sprawie nadzorowała Prokuratura Rejonowa w Goleniowie. Jak ustalono do zdarzenia doszło w dniu 18 września 2020 r. Tego dnia podejrzany udał się do sklepu Biedronka, gdzie dokonał kradzieży czekolad Milka. Podczas uniemożliwienia mu opuszczenia sklepu przez pracownika ochrony mężczyzna uderzył go w okolice głowy, szarpał za odzież, powodując u pokrzywdzonego stłuczenie okolicy czołowej, stłuczenie ręki i prawego przedramienia. Obrażenia te spowodowały naruszenie czynności narządu ciała na okres do dni 7.
W wyniku sprawnych działań Policji sprawca został zatrzymany. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był stosowany także w dacie kierowania do sądu aktu oskarżenia.
Podejrzani (lat 22) przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz odmówił złożenia wyjaśnień. W przeszłości był już karany sądownie, a przedmiotowego czynu dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa.
Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo m.in. z art. 281 kk grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Natomiast w przypadku przestępstwa popełnionego w warunkach recydywy sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.