Recydywista podejrzany o rozbój stanie przed sądem - sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie
04.04.2024
Prokurator Rejonowy Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie skierował do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o dokonanie rozboju w dniu 5 lutego 2024 r., na pl. Rodła w Szczecinie
Prokurator Rejonowy Szczecin-Niebuszewo w Szczecinie skierował do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o dokonanie rozboju w dniu 5 lutego 2024 r., na pl. Rodła w Szczecinie.
Jak ustalono, w dniu 5 lutego 2024 r., około godz. 0:45 pokrzywdzona oczekiwała na przyjazd tramwaju na przystanku przy pl. Rodła w Szczecinie. W pewnym momencie podszedł do niej mężczyzna, który zaczął ją szarpać i popychać, powodując jej upadek, po czym zabrał jej w celu przywłaszczenia torebkę z zawartością telefonu komórkowego i innych przedmiotów o łącznej wartości 3010 zł. Sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia.
Zdarzenie obserwowały dwie inne osoby znajdujące się na przeciwległym przystanku, które niezwłocznie powiadomiły stosowne służby i udzieliły pomocy pokrzywdzonej. Pokrzywdzona nie odniosła poważniejszych obrażeń.
W wyniku podjętych niezwłocznie działań funkcjonariuszy Policji sprawca został zatrzymany w okolicach Parku im. Stefana Żeromskiego. W jego posiadaniu ujawniono zabrany wcześniej pokrzywdzonej telefon, a nadto 0,30 g amfetaminy. Nadto, w wyniku penetracji drogi, którą poruszał się sprawca, odnaleziono torebkę z większością przedmiotów utraconych przez pokrzywdzoną.
Osoby, które powiadomiły o zdarzeniu, rozpoznały w zatrzymanym sprawcę rozboju.
Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec sprawcy tymczasowe aresztowanie.
Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Swoje zachowanie tłumaczył staniem nietrzeźwości i zażyciem substancji psychotropowej. Był uprzednio wielokrotnie karany i działał w warunkach recydywy.
Za zarzucone oskarżonemu przestępstwo rozboju grozi kara od 2 do 15 lat pozbawienia wolności. W wypadku działania w warunkach recydywy, sąd może wymierzyć karę w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Sprawca odpowie także za posiadanie substancji psychotropowej, które to przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.