Sprawca przestępstwa przeciwko mieniu stanie przed sądem. Sprawa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.
02.01.2023
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej 1224 osób pokrzywdzonych, tj. o czyn z art. 286 § 1 kk w zw. z art. 65 § 1 kk.
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec podejrzanego, który w okresie od 29 stycznia 2018 r. do 23 czerwca 2021r. w Szczecinie doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 1224 osoby. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że podejrzany decyzją administracyjną z dnia 10 lutego 2017 r. został skreślony z ewidencji lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowani pojazdami. W okresie tym podejrzany świadczył usługi zdrowotne, a także prowadził indywidualną praktykę lekarską. Pomimo skreślenia z ww. ewidencji nie zaprzestał przeprowadzania badań oraz wydawał i podpisywał orzeczenia o stanie zdrowia osób kierujących pojazdami lub ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, które stwierdzały brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Łączna liczba wydanych w tym okresie przez podejrzanego orzeczeń wyniosła 1223. Z powyższego procederu podejrzany uczynił sobie stałe źródło dochodu, a za wystawiane orzeczenia pobierał kwoty w wysokości nie niższej niż 100 zł, nie większej niż 200 zł.
Podejrzany ( lat 53) nie by dotąd karany sądownie za przestępstwo przeciwko mieniu. Przesłuchany na okoliczność sprawy nie przyznał się do zarzucanego mu czynu.
Na mieniu podejrzanego prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego. Wobec podejrzanego stosowane były środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozór Policji połączony z zakazem opuszczania kraju.
Za zarzucane podejrzanemu przestępstwa na podstawie art. 286 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, przy czym w przypadku sprawcy który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu Sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.