Sprawcy m.in. nielegalnego utrwalenia i zwielokrotniania utworów staną przed sądem. Sprawa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.
23.02.2022
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec szóstki podejrzanych, którzy działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej dokonywali zwielokrotniania i rozpowszechniania bez uprawnień cudzych utworów muzycznych i audiowizualnych tj. o czyn z art. 258 § 1 kk , art. 117 ust. 2 ustawy o prawiem autorskim i prawach pokrewnych i inne.
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec szóstki podejrzanych, którzy działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, w okresie od co najmniej 14 września 2017r. do 22 maja 2018r. w Szczecinie oraz innych miejscowościach województwa zachodniopomorskiego zwielokrotniali i rozpowszechniali w ilości nie mniejszej niż 20 000 nośników utworów muzycznych i audiowizualnych. Wspomniana grupą kierował jeden z podejrzanych (A.B) . Po rozdzieleniu zadań poszczególnym członkom grupy, przekazywał zamówienia na konkretne utwory muzyczne i audiowizualne, a po ich wytworzeniu przez poszczególnych członków grupy przekazywał kolejnym osobom w celu ich rozpowszechnienia. W ten sposób podejrzani zwielokrotnili i rozpowszechnili nieustaloną liczbę, jednak nie niższą niż 20.000 sztuk nośników w postaci płyt CD i DVD, zawierających utwory muzyczne i audiowizualne.
Dodatkowo jeden z podejrzanych (R. Rz) przechowywał i pomagał ukryć płyty zawierające nagrania uzyskanych w sposób nielegalny utworów.
W toku prowadzonego śledztwa zabezpieczono także znaczną ilość czystych nośników przygotowanych do nagrywania, a także nagrywarki płyt w przemysłowej ilości. Jednocześnie na zabezpieczonych podczas przeszukania komputerach biegli ujawnili oprogramowanie służące do masowego kopiowania nośników optycznych oraz utworów muzycznych i audiowizualnych.
Dodatkowo jeden z podejrzanych (M.N.) dokonywał obrotu opatrzonymi podrobionymi znakami towarowymi produktami leczniczymi, w tym także zawierającymi w swoim składzie substancje niedopuszczone do obrotu na terytorium Polski. Mężczyzna ten także przechowywał i ukrywał wyroby tytoniowe bez oznaczenia ich polskich znaków skarbowych akcyzy, narażając tym samym Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w wysokości ponad 110.000 zł.
Podejrzani działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, czyniąc sobie z popełnionego procederu stałe źródło dochodu.
Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci: dozoru Policji, zakazu opuszczenia terytoriów krajów państw członków z Schengen oraz poręczenia majątkowe.
Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów.
Aktualnie za zarzucane podejrzanemu przestępstwo m.in. na podstawie art. 258 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast wobec sprawcy, który uczynił sobie z popełniania przestępstwa paserstwa w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych stałe źródło dochodu grozi kara od 1 roku pozbawienia wolności do lat 5.