Sprawcy rozboju przy użyciu przemocy staną przed Sądem. Sprawa Prokuratury Rejonowej Szczecin-Śródmieście w Szczecinie.
02.11.2023
Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście skierował do Sądu akt oskarżenia wobec kobiety i mężczyzny podejrzanych o dokonanie rozboju na pokrzywdzonym przy użyciu przemocy poprzez zadanie mu kilku uderzeń ręką w głowę oraz przewrócenie na ziemię, tj. o czyny z art. 280 § 1 k.k. i inne.
Prokurator Rejonowy Szczecin-Śródmieście w Szczecinie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko kobiecie i mężczyźnie, którym zarzucono dokonanie rozboju w dniu 2 lipca 2023 r. w Szczecinie przy ul. Langiewicza wspólnie i w porozumieniu z inną ustaloną osobą. W dniu zdarzenia podejrzana zadzwoniła domofonem do mieszkania pokrzywdzonego i poprosiła go o zejście na dół. Wymienieni rozmawiali przez chwilę, po czym kobieta wsiadła do samochodu, w którym znajdowało się dwóch pozostałych sprawców. Gdy pokrzywdzony wracał do swojego mieszkania, jeden z mężczyzn wysiadł z pojazdu, poszedł za nim i na klatce schodowej uderzył go parokrotnie w głowę przewracając na ziemię, a następnie dokonał zaboru w celu przywłaszczenia należącego do pokrzywdzonego portfela z zawartością dowodu osobistego oraz pieniędzy w kwocie 15 000 zł. Następnie sprawca wsiadł z powrotem do pojazdu i podzielił się po równo z pozostałymi sprawcami skradzionymi pieniędzmi.
Podejrzana nie była uprzednio karana sądownie, natomiast sprawca, który użył wobec pokrzywdzonego przemocy popełnił przedmiotowy czyn w warunkach recydywy.
Sprawcy rozboju zostali zatrzymani, a następnie na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który był stosowany także w dacie kierowania aktu oskarżenia do Sądu.
Aktualnie za zarzucane podejrzanym przestępstwo na podstawie art. 280 § 1 k.k. grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat, przy czym w przypadku przestępstwa popełnionego w warunkach recydywy sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.