Komunikat Prokuratury Okręgowej we Włocławku
06.10.2022
Śledztwo Prokuratury Okręgowej we Włocławku i likwidacja nielegalnej fabryki papierosów
Prokuratura Okręgowa we Włocławku prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej w Kętrzynie oraz Morskim Oddziałem Straży Granicznej Placówką SG w Elblągu śledztwo w sprawie nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, popełnienia przestępstw karnoskarbowych oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej.
Akcja Służb i Prokuratury i zatrzymanie 11 podejrzanych
Przeprowadzona akcja służb oraz Prokuratury doprowadziła do likwidacji nielegalnej fabryki papierosów zlokalizowanej na terenie województw kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Zatrzymano 11 osób.
Likwidacja nielegalnej fabryki papierosów
W wyniku działań Służb oraz Prokuratury, na terenie prywatnych posesji zlikwidowana została nielegalna fabryka papierosów. W jednym z budynków gospodarczych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonariusze odkryli i zlikwidowali profesjonalną linię technologiczną służącą do produkcji papierosów. Na dwóch kolejnych posesjach położonych na terenie województwa łódzkiego ujawniono dwie krajalnie tytoniu. Łącznie zabezpieczono ponad 8,5 tony krajanki tytoniowej, 1,2 tony suszu tytoniowego, blisko 318 tys. sztuk wyprodukowanych już papierosów. Przejęto także urządzenia służące do produkcji papierosów oraz rozdrabniania tytoniu, opakowania, filtry, bibuły, okleiny i inne rzeczy niezbędne do produkcji papierosów, a także zabezpieczono 116 tys. zł w gotówce.
Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej – straty Skarbu Państwa w wysokości ponad 8 milionów złotych
Podczas przeprowadzonej akcji funkcjonariusze zatrzymali 11 osób. Zatrzymane osoby doprowadzone zostały do Prokuratury Okręgowej we Włocławku, gdzie dwie z nich usłyszały zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wytwarzania wyrobów tytoniowych, uchylania się od opodatkowania przez nieujawnienie właściwemu organowi przedmiotu opodatkowania i narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych wielkiej wartości ponad 8 000 000 złotych z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego, osiem kolejnych zarzuty udziału w wyżej wymienionej zorganizowanej grupie przestępczej, uczestniczenia w czynnościach handlowych związanych z wytwarzaniem wyrobów akcyzowych oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz jednej osobie zarzuty pomocnictwa przy popełnieniu wyżej wskazanych przestępstw.
Czyny zarzucone podejrzanym kwalifikowane są jako występki z art. 258 k.k., z art. 54 § 1 k.k.s. w zb. z art. 69 § 1 k.k.s. w zw. z art. 7 § 1 k.k.s. w zw. z art. 6 § 2 k.k.s. w zw. z art. 37 § 1 pkt 2 i 5 k.k.s. oraz w zw. z art. 38 § 2 pkt 1 k.k.s. oraz z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysoką grzywną.
Areszty dla podejrzanych
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec czterech osób wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Ponadto wobec sześciu osób prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej we Włocławku
prok. Arkadiusz Arkuszewski
Materiały
Komunikat PO Włocławekkomunikat_PO_Włocławek_2022-10-06.pdf 0.45MB