W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOMUNIKAT Prokuratury Okręgowej we Włocławku

05.02.2024

Baner ważny komunikat. W tle młotek

3011-4.0610.2.2024

Akt oskarżenia w śledztwie Prokuratury Okręgowej we Włocławku
Prokuratura Okręgowa we Włocławku prowadziła wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej śledztwo w sprawie nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, popełnienia przestępstw karnoskarbowych oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej. 
W grudniu 2023 r. śledztwo zostało zakończone skierowaniem wobec pięciu podejrzanych aktu oskarżenia.
Likwidacja nielegalnej fabryki papierosów 
Na terenie kompleksu produkcyjno – magazynowego  w gminie Choceń w okresie od bliżej nieustalonego dnia do dnia 27 lutego 2023 r. odbywała się nielegalna produkcja papierosów bez polskich znaków akcyzy, którą miały obsługiwać osoby narodowości ukraińskiej. W wyniku działań Służb oraz Prokuratury nielegalna fabryka papierosów została zlikwidowana. Ujawniono kompletną linię technologiczną do nielegalnej produkcji papierosów, umiejscowioną w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach magazynowych, urządzenia do odrębnej, jeszcze nieuruchomionej linii technologicznej oraz instalację do pakowania papierosów i urządzenia służące do przetwarzania tytoniu. Zabezpieczono również liczne komponenty do produkcji papierosów, w tym z napisami L&M, 7 664,4 kg krajanki tytoniowej o szacunkowej wartości 8 750 063 zł, 2 720 kg suszu tytoniowego o szacunkowej wartości 1 631 991 zł oraz 1 339 460 sztuk papierosów, w tym ze znakami towarowymi marki L&M o szacunkowej wartości 1 635 902 złotych. 
Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej 
Zarzutami objęto 5 osób – jedną obywatelstwa polskiego oraz czerech obywateli Ukrainy. Pierwszemu ze sprawców prokurator zarzucił kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, zaś pozostałym udział w tej grupie. Sprawcy usłyszeli także zarzuty wytwarzania wyrobów tytoniowych, uchylania się od opodatkowania przez nieujawnienie właściwemu organowi przedmiotu opodatkowania i narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych wielkiej wartości niespełna 17 500 000 złotych z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego oraz ponad 4 000 000 złotych podatku od towarów i usług.
Czyny zarzucone podejrzanym kwalifikowane są jako występki z art. 258 k.k., z art. 54 § 1 k.k.s. w zb. z art. 69 § 1 k.k.s. w zw. z art. 7 § 1 k.k.s. w zw. z art. 6 § 2 k.k.s. w zw. z art. 37 § 1 pkt 2 i 5 k.k.s. oraz w zw. z art. 38 § 2 pkt 1 k.k.s., z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych oraz z ustawy Prawo własności przemysłowej.
Zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysoką grzywną. 
Areszty dla podejrzanych
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, w postępowaniu przygotowawczym stosowano wobec wszystkich podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej we Włocławku
prok. Arkadiusz Arkuszewski

{"register":{"columns":[]}}