Akt oskarżenia przeciwko nieuczciwym deweloperom, wyłudzającym kredyty
05.07.2023
Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu skierowała pod koniec czerwca do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 9 osobom zaangażowanym w wyłudzenia czterech kredytów inwestorskich z banku oraz oszustw i usiłowania dokonania oszustw przy sprzedaży mieszkań na szkodę wielu osób fizycznych.
Oszustwa deweloperów
W toku prowadzonego przez 2 Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu postępowania ustalono, że w okresie od października 2008 roku do sierpnia 2010 r. osoby reprezentujące wrocławską spółkę AS-BAU Sp. z o.o. działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, dokonały wyłudzenia czterech kredytów inwestorskich na łączną kwotę ponad 67 mln złotych, wprowadzając w błąd w błąd Bank PKO Bank Polski S.A., co do zamiaru i możliwości wywiązania się z zaciągniętych zobowiązań.
Zgodnie z umowami kredytowymi kredytobiorcy oferowali na rynku lokale mieszkaniowe. Środki uzyskane ze sprzedaży tych nieruchomości miały trafiać na specjalne rachunki kontrolowane przez bank, tzw. rachunki wyodrębnionych wpływów banku i pokrywać miały spłatę należności wynikających z umowy kredytowej. Kredytobiorca, czyli wrocławska spółka, z założenia nie miała swobodnie dysponować tymi środkami, rachunki te przewidziane zostały bowiem jedynie do obsługi kredytu oraz rozliczeń związanych z przedsięwzięciem inwestycyjnym.
Specjalne rachunki kontrolowane przez bank miały być wskazywane przez spółkę kupującym lokale, jako właściwe do dokonywania wpłat środków. Tak jednak się nie działo w każdym przypadku. Podczas sprzedaży części lokali osoby reprezentujące spółkę w umowach przedwstępnych wskazywały nabywcom mieszkań rachunek bieżący spółki, zamiast rachunku wyodrębnionych wpływów. Pieniądze trafiały więc nie do banku, tylko do spółki, która wykorzystywała je na cele niezwiązane z przedsięwzięciem inwestycyjnym.
Pokrzywdzeni klienci
Pokrzywdzonym tą działalnością był bank, ale również klienci, kupujący mieszkania, ponieważ z powodu oszustwa spółki nie mogli uzyskać warunków wynikających z umowy przedwstępnej. Przewidywała ona, że po zapłacie 100 proc. ceny mieszkania na rachunek deweloperski, bank wyrażał zgodę na urządzenie księgi wieczystej dla lokalu bez obciążenia z tytułu hipoteki zabezpieczającej kredyt. Część klientów nie zauważała nieuczciwego działania spółki, przez co ich pieniądze nie trafiały do banku.
Działaniami spółki pokrzywdzonych zostało ponad 180 nabywców mieszkań, których doprowadzono lub usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę ponad 34 mln złotych.
Aktem oskarżenia objęci zostali również pracownicy banku, którzy byli świadomi kroków podejmowanych przez deweloperów.
Środki zapobiegawcze
W sprawie dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę ponad 26 mln złotych. Wobec oskarżonych zastosowano także środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Anna Placzek-Grzelak
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu