Areszty za nielegalne składowanie i przetwarzanie odpadów
14.02.2023
W dniu 11 lutego 2023 r. Sąd Rejonowy w Strzelinie zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech osób, w związku z nielegalnym składowaniem i przetwarzaniem odpadów.
W toku zrealizowanych we współpracy z funkcjonariuszami policji i wrocławskim Wydziałem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ czynności ujawniono, iż w miejscowości Żeleźnik, gm. Strzelin, wbrew przepisom ustawy, na terenie kopalni kruszyw mineralnych, doszło do składowania, transportowania i przetwarzania odpadów i substancji w takich warunkach i taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym, co wyczerpuje znamiona czynu z art. 183 § 1 kk.
Przestępstwo ujawnione zostało w dniu 9 lutego 2023 r. w wyniku brawurowej akcji funkcjonariuszy Policji oraz WIOŚ we Wrocławiu, zrealizowanej przy użyciu m. in. drona i kamer. Podczas tych działań, jeden ze złapanych na gorącym uczynku sprawców, zamierzał najechać prowadzoną przez siebie koparko-ładowarką na próbującego zatrzymać go funkcjonariusza WIOŚ.
Na podstawie dokonanych ustaleń i zgromadzonego materiału dowodowego prokurator Prokuratury Rejonowej w Strzelinie przedstawił 4 osobom zarzuty m. in. tego, że wbrew przepisom ustawy, na terenie kopalni kruszyw mineralnych, przyjmowali transporty, składowali i przetwarzali odpady poprzez wypełnienie nimi niecki wyrobiska i przysypywanie ich piaskiem, w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym.
Jeden z podejrzanych usłyszał także zarzut dokonania czynnej napaści na funkcjonariusza Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu przy użyciu niebezpiecznego narzędzia w postaci koparko-ładowarki w ten sposób, że kierując przedmiotowym pojazdem zamierzał najechać na funkcjonariusza dającego sygnał do zatrzymania się.
Za zarzucane czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Anna Placzek-Grzelak
rzecznik prasowy