W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dział do Spraw Błędów Medycznych oskarża za pozostawienie chusty chirurgicznej w wnętrzu jamy brzusznej pokrzywdzonej

24.06.2022

Baner przedstawiający książki oraz terminarz

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, 1 Wydział Śledczy Dział do Spraw Błędów Medycznych skierowała do Sądu przeciwko lekarzowi Arturowi K. oraz dwóm pielęgniarkom Renacie N. i Agnieszce O. akt oskarżenia zarzucając oskarżonym narażenie pokrzywdzonej Barbary T. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez pozostawienie w 2017 r podczas zabiegu operacyjnego cesarskiego cięcia, w jej wnętrzu chusty chirurgicznej, co spowodowało u pokrzywdzonej stan zapalny otrzewnej z niedrożnością przewodu pokarmowego i wymagało wykonania w 2020 r zabiegu operacyjnego ratującego życie, tj. o czyn z art. 160 §2 kk i art. 156 §2 kk w zw. z art. 11 §2 kk.

W dniu 7 listopada 2017 r w Powiatowym Centrum Medycznym w Wołowie Szpitalu w Brzegu Dolnym Barbara T. poddana została zabiegowi operacyjnemu cesarskiemu cięciu. Operację przeprowadzał lekarz ginekolog-położnik Artur K. a asystowały mu dwie pielęgniarki Renata N. i Agnieszka O. Na personelu medycznym ciążył prawny obowiązek opieki nad pokrzywdzoną. Niestety, jak ustalono w toku śledztwa, obie pielęgniarki w sposób nienależyty i niezgodny ze sztuką medyczną dokonały zliczenia ilości materiału zużytego podczas operacji, a lekarz operator w sposób nienależyty i niezgodny ze sztuką medyczną dokonał kontroli jamy otrzewnej i jamy brzusznej przed jej zamknięciem, pozostawiając w jej wnętrzu chustę chirurgiczną.

Od lata 2019 r pokrzywdzona zaczęła odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W związku z powyższym poddawano ją różnym badaniom lekarskim i po kolejnym silnym ataku bólu brzucha udała się na SOR do Szpitala w Trzebnicy. Tam przeprowadzone badanie w postaci tomografu jamy brzusznej wykazało znacznik chusty chirurgicznej. Pacjentkę zakwalifikowano do operacji w trybie pilnym. W trakcie zabiegu usunięto konglomerat pętli jelita cienkiego ze stanem zapalnym. W świetle jelita w zakresie konglomeratu stwierdzono obecność ciała obcego ze znacznikiem wskazującym na materiał operacyjny.

W toku śledztwa uzyskano opinię biegłych, z której jednoznacznie wynika, iż operator Artur K., instrumentariuszka Renata N. i pielęgniarka pomagająca Agnieszka O. byli odpowiedzialni za pozostawienie serwety chirurgicznej w jamie brzusznej Barbary T. w trakcie zabiegu cesarskiego ciecia przeprowadzonego w roku 2017.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

 

Małgorzata Dziewońska 

rzecznik prasowy 

PO we Wrocławiu 

 

{"register":{"columns":[]}}