W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymanie w dużym śledztwie o wyłudzanie dotacji unijnych

10.08.2022

Jak już informowano Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu nadzoruje postępowanie przeciwko Annie P.-R., Małgorzacie F., Jerzemu Ż oraz Łukaszowi W., podejrzanym o wyłudzenie i usiłowanie wyłudzenia funduszy z Unii Europejskiej podczas realizacji i rozliczenia wydatków związanych z realizacją projektów powiązanych z aktywizacją zawodową na rynku pracy, w województwie dolnośląskim i opolskim.

Do udziału w unijnych projektach rekrutowano osoby schorowane, niesamodzielne, w podeszłym wieku, wymagające całodobowej opieki i stałej pomocy personelu medycznego, które były już trwale nieaktywne zawodowo oraz osoby które w przyszłości nie byłyby w stanie podjąć zatrudnienia.

Znaczna część uczestników szkolenia miała orzeczoną całkowitą, trwałą lub okresową, ale trwającą w chwili prowadzonego kursu, niezdolność do pracy. Również wielu uczestników mało w chwili prowadzonego kursu przyznaną emeryturę z tytułu uzyskania wieku emerytalnego.

Powyższe podważa zasadność zakwalifikowania ww. osób do szkoleń mających na celu aktywizację zawodową.

Wykryte nieprawidłowości dotyczyły również uzyskania certyfikatu poświadczającego ukończenie szkolenia, pozwalającego na uzyskanie wypłaty środków pochodzących z Unii Europejskiej.

W toku prowadzonego postępowania ujawniono szereg konfiguracji, w formule beneficjenta i partnera projektu z udziałem fundacji oraz firm ściśle ze sobą współpracujących przy realizacji przestępczego procederu, a także dokonano zatrzymania osób powiązanych z organizacją i przeprowadzeniem szkoleń z wykorzystaniem funduszy unijnych, podejrzanych o czyny z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 k.k. i inne.

Wobec dwóch z zatrzymanych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu kontaktu z osobami współpodejrzanymi, zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszportu oraz dozór Policji.

Wobec podejrzanego Jerzego Ż. w dniu 1 czerwca 2022 r., sąd zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec trzech osób podejrzanych zastosowano zabezpieczenie majątkowe na łączną kwotę ponad 3 milionów złotych.

 W toku prowadzonego postępowania dokonano kolejnego zatrzymania osoby powiązanej z przeprowadzeniem szkoleń z wykorzystaniem funduszy unijnych, podejrzanego o czyn z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 286 § 1 kk i inne, wobec którego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu kontaktu z osobami współpodejrzanymi, zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszportu oraz dozór Policji.

Również i w tym przypadku zastosowano zabezpieczenie majątkowe na kwotę ponad 200 tysięcy złotych.

Sprawa to jest jedną z najprężniej rozwijających się spraw dotyczących nieprawidłowego wykorzystania dotacji unijnych w województwie dolnośląskim.

{"register":{"columns":[]}}